Prezident Lukašenko nedostane české vízum

Spor o vízum pro běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka skončil. Česká republika se rozhodla vízum neudělit a běloruský prezident se tak příští týden nezúčastní pražského summitu NATO. Nepomohly mu ani výhrůžky, které české diplomacii adresoval. Běloruský ministr zahraničí Michail Chvostov už ve čtvrtek pohrozil, že pokud Lukašenko nedostane vízum, přeruší Bělorusko diplomatické styky s Českou republikou. Případ sleduje Jaromír Marek.

Důvod pro neudělení víza pro běloruského prezidenta Lukašenka je nasnadě: čeští diplomaté i diplomaté zemí Severoatlantické aliance jej považují za představitele autokratického režimu, který ve své zemi soustavně pošlapává lidská práva. Výhrady vůči Lukašenkově účasti na summitu měly především Spojené státy. Hostitelskou zemí je ale Česká republika a definitivní rozhodnutí tak bylo na ní. Rozhodování to bylo nelehké. Na jedné straně chtěla česká diplomacie projevit solidaritu s lukašenkovou pronásledovanou opozicí, na druhé straně musela brát zřetel i ke skutečnosti, že Bělorusko je členem Euroatlantické rady partnerství, která bude v Praze v době summitu NATO zasedat. Rozhodování trvalo české diplomacii několik dní.

"Je velmi pravděpodobné, že vízum nedostane. Ještě nenastal čas pro konečné rozhodnutí, ale vím asi kam to směřuje."

Prohlašoval ještě ve čtvrtek šéf české diplomacie Cyril Svoboda. Nyní je tedy rozhodnuto. Lukašenko vízum nedostane a summitu se tak zúčastnit nemůže. Nepomohly ani výhrůžky, které směřovaly vůči České republice. Nejprve hrozil, že přestane střežit hranice a západní Evropu zaplaví běženci a drogy. Nakonec hrozil vyhoštěním českých diplomatů ze země a zmrazením vzájemných vztahů. Co by to znamenalo? Odpovídá mluvčí ministerstva zahraničí Karel Borůvka.

"Naše vztahy s Běloruskem jsou na nízké úrovni. Ambasády ovšem na obou stranách fungují a přerušení diplomatických vztahů by znamenalo uzavření naší ambasády v Minsku a běloruské v Praze. Bylo by to další snížení už takto omezených vztahů a prakticky jejich zmrazení. Tyto hrozby z posledních dnů ale nijak neovlivní naše rozhodování o udělení víza prezidentu Lukašenkovi."

A jaký dopad bude mít neudělení víza Lukašenkovi na běloruskou opozici? To je otázka pro Elenu Patlatiju, běloruskou novinářku, která pracuje v ruské redakci Radia Praha.

"Ani nevím, jestli by Lukašenko měl nebo neměl vízum dostat. Možná vyhraje tak jako tak. Pokud vízum dostane a přijede do Prahy, po návratu bude říkat: byl jsem tam, jednal jsem tam, použil jsem nátlak a uspěl jsem. Když je nedostane a nepojede, dovedu si představit tu špínu, kterou nalije na Českou republiku a celý západní svět. Bude říkat: vidíte, nechtěli mě tam, nejsou to demokratické státy. Jsme sami, ostatní jsou proti nám a musíme bojovat. Pro jeho opozici to nic nového nepřinese a pokud, tak zhoršení. Když přijede do Prahy, tak se nic v Bělorusku nezmění, pokud nepřijede bude to ještě horší."

Zamítnutí přítomnosti běloruského prezidenta na summitu ještě neznamená, že vrcholné schůzky by se nemohli účastnit jiní zástupci této postsovětské země. Bělorusko totiž je členem Euroatlantické rady partnerství, která bude v Praze v době summitu NATO zasedat.