Prezident Václav Havel leží ve střešovické nemocnici

Václav Havel

Prezident Václav Havel se od úterý léčí ve Vojenské nemocnici v Praze-Střešovicích. Důvodem je zhoršený stav chronického zánětu průdušek a snaha lékařů předejít možným komplikacím. Další podrobnosti se dozvíte z příspěvku Evy Petržílkové.

"V průběhu noci se prostě objevilo to zhoršení bronchitického zánětu, což bývá u pana prezidenta obvyklé, nebo vůbec u pacientů s chronickou bronchitidou je to bohužel v tomto období častá záležitost. Je to problém jara a podzimu u pana prezidenta," uvedl v úterý prezidentův ošetřující lékař Ilja Kotík. Dodal, že onemocnění Václava Havla zatím neprovázejí žádné komplikace a nehrozí ani zápal plic.

Hlavní důvod přijetí do nemocnice je podle Kotíka nutnost dechové rehabilitace a snaha udržet průchodnost pravého středního plicního laloku.

"K žádným závažným komplikacím zatím nedošlo - ani k zánětu plic. Pan prezident je pod clonou antibiotik v současné době a hlavně zatím odpočívá."

Kvůli problémům s průduškami byl Václav Havel hospitalizován již letos v únoru. Zánět průdušek ho tehdy dokonce donutil předčasně ukončit cestu po zemích Blízkého východu. Loni pobýval český prezident v nemocnici třikrát. Poprvé kvůli chřipce, podruhé šlo o zhoršenou bronchitidu a potřetí o plánovanou operaci kýly.

Zdravotní potíže trápí pětašedesátiletého prezidenta již řadu let. Před měsícem byl do nemocnice přepraven přímo z ruzyňského letiště kvůli srdeční arytmii. Srdeční nevolnost zastihla hlavu státu těsně před odletem na státní návštěvu Itálie. V nemocnici lékaři prezidentovi vrátili elektrickým výbojem srdce do pravidelného rytmu.

Mluvčí prezidenta Ladislav Špaček v úterý uvedl, že prezidentův program byl až do pátku omezen. Účast na nedělních oslavách státního svátku 28.října, spojenou s předáváním řádů a medailí, zatím nevyloučil.

Autor: Eva Petržílková
spustit audio