Prezident Václav Havel opustil nemocnici a začíná pracovat

Prezident Václav Havel ve čtvrtek dopoledne opustil Ústřední vojenskou nemocnici v Praze- Střešovicích, kde byl od pondělí hospitalizován kvůli srdeční arytmii. Z nemocnice odjel prezident na zámek v Lánech na Rakovnicku. Pokračuje Kateřina Brezovská.

Srdeční slabost zastihla Václava Havla těsně před odletem na návštěvu Itálie. Přímo z letiště byl převezen do Ústřední vojenské nemocnice. Lékaři se nejdříve snažili arytmii odstranit léky, v úterý prezident podstoupil zákrok, při němž mu elektrickým výbojem vrátili srdce do pravidelného rytmu. Porucha srdečního rytmu se u českého prezidenta objevila už dříve a většinou souvisela se zánětlivými onemocněními nebo se stresem. I nyní pravděpodobně souvisela s náročným pracovním programem. Václav Havel, kterému bude příští týden 65 let, se totiž už před cestou do Itálie cítil unaven. Prezidentův mluvčí Ladislav Špaček ve čtvrtek ráno potvrdil, že Václav Havel je už v pořádku a začíná pracovat:

"Pan prezident byl zcela v pořádku už v úterý, kdy lékaři kardioverzí opět nahodili srdce do pravidelného rytmu. Jiné příznaky nějaké choroby, ať už srdeční, anebo plicní, jak obvykle se obáváme, se neobjevily. Pan prezident už ráno brzy vstal, optimisticky předpokládal, že bude propuštěn tak brzy, že už stihne různé polední schůzky a od příštího týdne začíná už normální regulérní program. Ve čtvrtek tady bude předseda Národní rady Slovenské republiky Jozef Migaš. V pátek je udělována cena Nadace Vize v Obecním domě a pan prezident se věnuje dost nadačním záležitostem i se svou manželkou, takže to je pro něj taková veliká událost."

Na otázku, zda se prezident Václav Havel zapojí také do diplomatických aktivit spojených s chystanou odvetou za útok na New York a Washington, Ladislav Špaček odpověděl:

"Pan prezident je od začátku velice úzce spjat se všemi těmi událostmi a jednáními. Zatím Spojené státy nevyžadují naši konkrétní pomoc, takže jde spíše o vytvoření široké diplomatické fronty v boji proti terorismu. A pan prezident svými velmi dobrými styky a zejména tím, že je považován za reprezentanta zemí střední a východní Evropy, tak hraje v tom jistě důležitou roli."