Prezidentský kandidát Přemysl Sobotka

Foto: Filip Jandourek / Český rozhlas

Přemysl Sobotka byl nominovaný politickou stranou - ODS. Původní profesí lékař vstoupil do politiky hned po listopadových událostech. Je jeden z nejdéle sloužících senátorů. V horní komoře zasedá nepřetržitě od roku 1996. O jeho kandidatuře se dlouho spekulovalo. Po svém případném zvolení nemá v plánu vyhlásit amnestii, jako prezident by chtěl otevíral společenská témata. Co se týče jeho postoje k EU, je rád, že je Česko jejím členem, ale nepřeje si přebujelou byrokracii.

Přemysl Sobotka,  foto: Filip Jandourek / Český rozhlas
Přemysl Sobotka se po listopadu 1989 podílel na založení Občanského fóra v Liberci. Zapojil se do komunální politiky. Oblibu si ve svém kraji získal díky spolupráci s místními starosty, navíc v médiích vystupuje jako lokální patriot, na což voliči rovněž slyší. Přemysl Sobotka je jeden z nejdéle sloužících senátorů. V horní komoře zasedá nepřetržitě od roku 1996. Po dobu šesti let byl i jeho předsedou, zastával tedy druhou ústavní funkci.

"Každý politik by měl mít cíl. A tak po diskusi, i doma manželkou, jsem si řekl, co nezkusit kandidaturu na tu jedničku,"

uvedl v rozhovoru pro Českou televizi Přemysl Sobotka. Vyjádřil se i k tomu, že byl nominován politickou stranou:

"Jsem nominantem ODS, ale kdo mě má dobře zmapovaného, tak ví, že v Senátu jsem nikdy nebyl vyhraněný politik ODS. Ví, že jsem byl politikem, který byl spíše spojovatelem, alespoň jsem se o to snažil. Ani tehdejší opoziční senátoři si nijak nestěžovali, že bych preferoval ODS. Možná i proto jsem byl nevýrazný z pohledu novinářů, protože jsem byl tím, který chtěl spojit. Takovou roli bych samozřejmě chtěl plnit i na Hradě."

Mohl by Přemysl Sobotka spíše spojovat, než rozdělovat? O tom více řekl v České televizi politolog Masarykovy demokratické akademie Lukáš Jelínek:

Foto: Filip Jandourek,  Český rozhlas
"Přiznám se, že nevím. Asi by se o to pokoušel. Možná má v Senátu pověst spojovatele, ale kdo ho sledujeme na veřejnosti, tak víme, že je to muž často velmi tvrdých soudů a velmi výrazných názorů. Dokonce i jako jeden z mála prezidentských kandidátů říká, za jakých okolností by rezignoval, kdyby třeba měl sestavit vládu, jejíž součástí by byla komunistická strana. Já bych se na místě pana Sobotky nestyděl, že je výrazný politik s výraznými pravicovými názory. Dokonce si myslím, že to části společnosti může vyhovovat. Ale to, že by se patrně snažil situovat do role prezidenta, který dokáže komunikovat se všemi, to nemám důvod mu nevěřit."

A jakým by chtěl být Přemysl Sobotka prezidentem?

"Chtěl bych být prezidentem, který se pokusí otevírat společenská témata. Chtěl bych, aby z tohoto národa v roce 2018 - teď to říkám s neurčitou nadsázkou, že budu zvolen - zmizela blbá nálada. V reálu tak úplně blbá není. Jezdím po republice, lidé nejsou nešťastní, lidé jsou otrávení. Toho je potřeba se zbavit a je potřeba, aby každý k tomu přiložil to své polínko, protože když bude spokojená a ekonomicky zajištěná rodina, tak bude i obec a následně i stát."

Co se týče milostí, Přemysl Sobotka prohlásil, že je dostatečně poučen velkou amnestií, která proběhla v roce 1990. On sám by milosti uděloval pouze ze závažných zdravotních a sociálních důvodů. A co vztah k Evropské unii? Je rád, že je Česko jejím členem, ale nechce, aby přebujela byrokracie. Velmi vyhraněný postoj má ke KSČM. Vládu, ve které by byla zastoupena, by nejmenoval, ani s přímou účastí, ani s tichou podporou. A jaká by byla v jeho pojetí role prezidenta co se týče zahraniční politiky? Mohlo by se stát, že by mluvil jiným hlasem než vláda?

Přemysl Sobotka,  foto: Český rozhlas
"Já jsem byl předsedou Senátu a byl tam Gross, Paroubek, a vždycky jsem vezl dres ČR a nikdy jsem je nepomlouval."

Jaký by byl Přemysl Sobotka prezidentem podle politologa Lukáše Jelínka?

"Jednak by to byl prezident, který by patrně dokázal štafetu Nečasovy vlády, byť by třeba skončil po příštích volbách, držet na Pražském hradě dál. Druhá věc, která mi přijde zajímavá, ačkoli je to člověk, který se často vyhraňuje proti Václavu Klausovi, tak je to prezident, který by dál nesl tu národní zástavu."

Starosti Přemyslu Sobotkovi občas dělá to, že má shodné příjmení jako šéf konkurenční ČSSD Bohuslav Sobotka. Lidé si je často zaměňují. Přeřeknout se podařilo i jeho stranickému šéfovi Petru Nečasovi. Co se týče soukromí, Přemysl Sobotka je podruhé ženatý, z prvního manželství má dvě dcery, z druhého nevlastního syna. Manželka Radmila je v důchodu, před tím pracovala jako zdravotní sestra. Mezi koníčky Přemysla Sobotky patří sport. Ještě než vstoupil do politiky hrál závodně volejbal a věnoval se vysokohorské turistice. Dnes mu zbývá čas už jen na hory, kam každoročně vyjíždí s manželkou a partou kamarádů. Kromě toho hraje tenis a má rád lyžování. Rád si dá skleničku vína a zapálí cigaretu. Proč by to prý nepřiznal, to vše patří k životu.