Prezidentův projev letos kritiku nevyvolal

Prezident Václav Havel přednesl 1. ledna svůj tradiční projev. Po mnoha jeho vystoupeních se hromadně ozývali kritikové. Letos však téměř mlčeli. Podrobněji informuje Josef Kubeczka.

Václav Havel ve svém tradičním projevu, který jste slyšeli v naší novoroční relaci, letos méně kritizoval a více chválil. Bylo to už jeho desáté novoroční bilancování. Jak píše deník Právo, Havel s něm skoncoval s tzv. "blbou náladou". Na rozdíl od pochmurného obrázku země, který představil ve svých projevech v letech 97 a 98, tentokrát prohlásil, že Česko není demoralizované a lidé většinou chápou, kdy se chovají neeticky. Výslovně v projevu vyzdvihl novináře. Podle jeho slov jsou mezi nimi lidé, kteří se navzdory všem rizikům chtějí svobodně a nezávisle dobrat pravdy. Ačkoliv prezident tradičně hovořil o seskupení "nejslavnějších tunelářů" a "mafiánských kapitalistech", mnohem více letos posunul do popředí tezi o tom, že společnost má mravní cítění. Spíše pochvalný projev tak nevyvolal v podstatě žádnou kritiku. Místopředsedkyně Občanské demokratické strany Libuše Benešová uvedla, že nejlepší byl Havlův první projev - ten v roce 1990. Podle ní by měl prezident na Nový rok sjednocovat a posilovat národ. To v jeho projevech podle Benešové chybí. Naopak šéf Unie svobody Karel Kühnel Havla ocenil za důraz na etiku. To, že člověk právně něco může, ještě neznamená, že je dobré to udělat. Před zákony stojí mravní imperativy, řekl Kühnel.

Prezident svůj projev natáčel v době dramatické situace v České televizi a v závěru roku se objevily dokonce spekulace, zda bude projev odvysílán. Prezident patřil k těm, kteří podpořili vzbouřené televizní redaktory. Jak víme, projev se vysílal, protestující televizní redaktoři ho však využili k tomu, aby se touto cestou dostali na televizní obrazovku.

Ano, bezprostředně po ukončení projevu totiž následoval sestřih posledních chvil v zablokovaném televizním velíně. V závěru se objevil nápis, v němž vzbouřenci poděkovali přímo Václavu Havlovi za jeho podporu. Ten jim svoji podporu vyjádřil už před týdnem. Navíc prezident redaktorům těsně před silvestrovskou půlnocí telefonicky popřál dobrý Nový rok.