Při odstraňování škod po povodních pomůže i prodej vánočních zápalek

Přes 11 milionů korun ze svého povodňového konta rozdělí do konce letošního roku Výbor dobré vůle Nadace Olgy Havlové. Kromě příspěvků od dárců se na kontě nyní sejdou i peníze z prodeje sady vánočních zápalek s motivem staročeského betléma. Více informací z Nadace Olgy Havlové přinesla Milena Štráfeldová:

Domovy pro seniory ve Strakonicích nebo v Litoměřicích, domy s pečovatelskou službou v Mlékojedech a Terezíně, základní školy v Lounkách, Dobkovicích a Kolinci nebo klatovský Dům dětí a mládeže - tam všude po letošních srpnových záplavách mířily příspěvky z povodňového konta Výboru dobré vůle Nadace Olgy Havlové. Výbor pomáhal už po povodních na Moravě v roce 1997 a i letos se zaměřil především na malé obce:

"Byla to koncepce naší správní rady hned na počátku povodní, protože jsme pochopili, že malé obce velmi těžko dosáhnou na pomoc státu, a proto jsme přímo aktivně vyhledávali nejvíce postižené obce a ptali jsme se jich, jak bychom jim mohli pomoci." - řekla ředitelka Nadace Milena Černá. Dosud se na kontě shromáždilo přes 11 milionů korun a další peníze by měl vynést prodej "vánočních" zápalek s obrázky betléma. S tímto nápadem přišla reklamní agentura, která spolupracuje se sirkárnou Solo v Sušici. Jedná se o devět motivů, z nichž si lze netradiční betlém sestavit. Ředitel agentury Otakar Svoboda záměr autorů upřesnil:

"My jsme chtěli v tom betlému co nejvíc navázat na tradici ladovského betléma na straně jedné a na straně druhé takového moderního stylu, nebál bych se říct až amerického komiksu, ale samozřejmě tak, aby to odpovídalo českým podmínkám."

Prodej zápalek by měl celkem vynést až 700 tisíc korun.

"Koupí jedné krabičky každý přispěje 70 haléři na povodňové konto Výboru dobré vůle Nadace Olgy Havlové."

- doplnila koordinátorka tohoto projektu v nadaci Hana Haráková. Sbírka na povodňovém kontu po letošních záplavách bude otevřena ještě další čtyři roky. Před pěti lety, při katastrofálních povodních na Moravě, nadace rozdělila přes 30 milionů.