Ze znečištěné vody hrozí infekce, třeba leptospiróza, varují odborníci
Voda po povodních pomalu opadává a odhaluje spoušť, kterou napáchala. Lidé začínají s úklidem. Jak varovalo ministerstvo zdravotnictví voda zaplavených studní není pitná. Vyhýbejte se kontaktu kůže se záplavovou vodou, zní další varování lékařů.
Po vyčištění studní je třeba používat vodu nejprve jako užitkovou, po týdnu až dvou nechat udělat chemický rozbor. Podle dřívějších informací používá vodu z vlastních zdrojů asi desetina populace, ostatní jsou napojení na vodovody. Vyčištění a obnovení do použitelného stavu je možné až poté, co nejen opadne voda, ale také poklesne zvýšená hladina spodních vod.
"Během povodně totiž dochází k velkému zvýšení hladiny podzemních vod jednak vlivem zvýšené hladiny v okolních tocích, jednak vlivem velkého nasycení země od nadměrných srážek. Do studny se pak dostává voda zcela jinými vrstvami zemin než obvykle, tudíž se i její kvalita může lišit od standardních podmínek," popsali lékaři a hygienici.
Ze znečištěné vody může hrozit řada infekcí
Ti také varují, aby lidé nejedli žádné zaplavené potraviny a při úklidu používali rukavice. Ze znečištěné vody totiž hrozí řada infekcí, třeba leptospiróza. Ta může vést až k selhání jater a ledvin a být potenciálně smrtelná. Ročně se jí vyskytuje několik desítek případů, letos jich do konce srpna bylo 15. Po povodních v letech 1997 a 2002 se nemocnost zvýšila trojnásobně až pětinásobně.
Rozmnožení bakterií zvaných leptospiry, které se šíří močí infikovaných zvířat, se dá očekávat zejména po opadnutí velké vody, kdy se lidé brodí v bahně nebo zatopených objektech. "Leptospiry se mohou dostat do lidského těla odřeninami nebo poraněnou kůží, spojivkami, vdechnutím nebo požitím kontaminovaných aerosolů nebo vody nebo vzácně po kousnutí zvířetem. Ve vodě a půdě kontaminované močí infikovaných zvířat mohou bakterie přežít na týdny až měsíce," informují odborníci.
Většina případů se projeví jako akutní horečnaté onemocnění, které může být snadno zaměněno s jinými chorobami. Zhruba v desetině případů přechází do závažného, potenciálně smrtelného onemocnění s multiorgánovým selháním.