Primátor Bém se z Everestu vrátil do úřadu

Mount Everest, foto: Carsten.nebel, Creative Commons 3.0

S omrzlým malíčkem a neobvykle zarostlý, ale bezpochyby s pocitem úspěchu se v pondělí večer vrátil do vlasti pražský primátor Pavel Bém, který předminulý týden stanul na vrcholu nejvyšší hory světa. V úterý ho už na radnici čekala agenda, na kterou nepohlédl dva měsíce.

Pavel Bém, foto: ČTK
Jako v pořadí desátý Čech vystoupil na Mount Everest pražský primátor Pavel Bém 18. května, pár dní poté, co nejvyšší místo světa dobyla první Češka Klára Poláčková. Časový souběh obou výstupů, tragicky doplněný smrtí českého lezce z další výpravy, doma vyvolal zájem o průběh putování Béma i Poláčkové, chápaných převážně jako jejich úspěch. Neplatí to absolutně, například internetový server Horydoly.cz v jednom ze svých článků zdůraznil, že v dnešních poměrech nešlo o žádné špičkové výkony. "V obou případech šlo o výlety. Pravda, hodně drahé, dlouhé a fyzicky náročné výlety, ale pořád jenom výlety," napsal šéfredaktor serveru a poukázal na to, že Poláčková použila kyslíkový přístroj a Bém zase zvolil nejjednodušší možnou cestu, kudy dnes proudí takřka davy lidí.

Nicméně Poláčková už navždy zůstane první Češkou v nadmořské výšce 8848 metrů a Bém podle mnoha médií jistě ve své kariéře zužitkuje fakt, že aspoň chvíli byl, jak před časem napsaly Hospodářské noviny, nejvýše postaveným politikem světa. On sám po návratu prohlásil, že horolezectví je jeho koníčkem a pro něj osobně nemá s politikou nic společného, Pražané si ale jistě vzpomínají na jeho loňské předvolební plakáty, kde se prezentoval jako primátor a horolezec. Na světě však není moc primátorů, kteří vystoupili na Mount Everest, a ten pražský je navíc prvním místopředsedou hlavní vládní strany a dlouhodobě jedním z nejpopulárnějších politiků v zemi. Podle většiny dosud publikovaných vyjádření mediálních analytiků by si Pavel Bém měl tuto pozici ještě upevnit.

Mount Everest
Ředitel agentury STEM Jan Hartl ale připouští, že to nemusí být tak jednoznačné: "Já si dovedu představit, že výstup na Mount Everest a z druhé strany dlouhodobá nepřítomnost v úřadě se mohou projevit jak pozitivně, tak i negativně. Tak by se vlastně na jeho čelné pozici na žebříčku nemuselo nic výrazného stát. Dovedu si představit i že by Pavel Bém získal, ale také si dovedu představit, že by ztratil."

O pokles jeho preferencí teď bude jistě usilovat pražská opozice, která se zaměřuje na dvouměsíční nepřítomnost Pavla Béma v úřadě, kde se za tu dobu nepohnula kupředu otázka financování metra nebo výstavby městského okruhu. Chyběl například i u klíčových rozhovorů o plánované výstavbě Národní knihovny na Letné. Převáží tedy kritika, nebo úspěch? Jan Hartl si netroufá tipovat: "Jsem velmi zvědav, jak to dopadne. Je to příběh s otevřeným koncem."