Proč sílí česká koruna? A jak dlouho ještě?

Americký dolar za 16 korun? Při vzniku české měny před 15 lety by to znělo jako sci-fi, nebo pro romantičtější duše jako pohádka. Dnes k pokoření této hranice koruně chybí už jen málo přes 30 haléřů a při dosavadním vývoji je to skoro otázka spíše dní, než týdnů. Mnozí ale doufají v obrat opačným směrem.

O pohádce totiž nemůže být ani řeči, i když poměr sílící koruny k slábnoucímu dolaru zřetelně tlumí dopad rekordně vysokých cen ropy. Zejména vývozci se bojí o svou konkurenceschopnost na zahraničních trzích, ale ekonomové obecně upozorňují, že prudké posilování české měny nemá zřejmé důvody. Například odcházející viceguvernér České národní banky Luděk Niedermayer v rozhovoru pro Český rozhlas vyslovil domněnku, že během půl roku by měl kurz koruny klesnout. Rozhodně ale nemluvil o jistotě.

"To neví nikdo. Je zřejmé, že koruna opravdu posílila hodně. Hodně. Ani ekonomové nejsou schopni identifikovat ty příčiny. Protože je sice pravda, že naší ekonomice se daří neuvěřitelně dobře, ale to neznamená že by ta koruna měla každý den posílit o desetník nebo o dvacetník, protože to bychom za chvíli byli tou nejsilnější měnou v celém vesmíru a to by asi znamenalo, že by se tady velmi těžko něco vyrábělo, velmi těžko bychom byli schopni konkurence."

Vladimír Pikora
Hlavní ekonom společnosti Next Finance Vladimír Pikora si troufá určité důvody růstu české koruny definovat, souhlasí však s tím, že ty leží mimo českou ekonomiku.

"Pokud se podíváme na to, jak rychle posiluje, tak to tempo posilování rozhodně není adekvátní tomu, jak se ekonomice vede. My vidíme, že koruna meziročně posílila zhruba o 13 procent a to je skutečně hodně. A vpřed ji vlastně neženou ani tak skvělé makroekonomické ukazatele, jako vývoj v okolních ekonomikách a zejména na Slovensku. Slovensko podle posledních statistik roste o více než 14 procent a navíc brzo se pravděpodobně stane členem eurozóny a mnozí spekulanti nakupují slovenskou korunu právě z toho titulu, že očekávají, že Slovensko brzo přejde na euro. A vidíme zde ty obvyklé spekulace, které byly skoro ve všech ekonomikách těsně před tím, než přešly na euro. Nyní sílí slovenská koruna a ta s sebou strhává i českou korunu."

Podle Pikory sice nelze bezprostředně mluvit o poškozování české ekonomiky, nicméně souhlasí s Niedermayerem, že dlouhodobě by se tento stav na hospodářství odzrcadlil negativně.

"Ukazuje se, že ekonomika roste velmi rychle a zatím se v ní nikterak dramaticky nezrcadlí rekordně silná koruna. Exporty rostou o více než 11 procent a koruna exportéry zatím nikterak nezbrzdila. Nicméně si zároveň musíme uvědomit, že zahraniční obchod - a ekonomika celkově - reaguje s velkým zpožděním na kurz koruny, protože zahraniční obchod je navázán na kontrakty, které byly často dohodnuty před mnoha měsíci a kurz je v nich zohledněn takový, jako byl třeba tou dobou. A z toho titulu musíme počítat s tím, že koruna se v české ekonomice, v těch makroekonomických statistikách, zobrazí až s mnohaměsíčním zpožděním, možná, že až v druhé polovině roku. Takže zatím nemáme žádné důkazy o tom, že by rekordně silná koruna ekonomiku ničila. Nicméně dá se předpokládat, že brzo k tomu dojde. Exportéři budou mít neustále složitější a složitější situaci na světových trzích. Krom toho, že koruna neustále posiluje, zároveň rostou mzdy a dá se předpokládat, že během prvního a druhého kvartálu ty mzdové nároky budou dále akcelerovat a samozřejmě to jsou drtivé nůžky pro mnohé exportéry."

V souběhu s dalšími faktory pak Vladimír Pikora očekává celkové zpomalení české ekonomiky.

"Krom toho úrokové sazby jsou vysoko a z toho titulu se budou i spotřebitelé méně zadlužovat, než v minulosti, co se týče tempa zadlužování. A to všechno bude přispívat k tomu, že ekonomika jako celek bude zpomalovat."

Trh je ale někdy nevyzpytatelný a kromě logické reakce, kterým by měla být změna kurzu a mírný pokles koruny, je podle bývalého viceguvernéra centrální banky Luďka Niedermayera teoreticky možné, že místo samotné hodnoty měny se změní spíše ostatní parametry.

"Stejně tak se může stát, že ten kurz zůstane a přizpůsobí se ten zbytek. Například by to znamenalo, že inflace by byla mnohem nižší, například by rychle začaly klesat ceny dováženého zboží, také by to znamenalo, že třeba mzdy korunové by rostly pomaleji - nejenom proto, že roste inflace, ale proto, že naše eurové mzdy rostou rychleji – a přece jenom v celé řadě segmentů ekonomiky je důležitá ta naše kupní síla v eurech."

Foto: Evropská komise
Právě proto, i když jsme začali symbolickým srovnáním s americkým dolarem, je česká ekonomika daleko víc citlivá na kurz vůči euru, které se dá v určitých chvílích koupit i za méně než 25 korun. Ekonom Vladimír Pikora připouští, že když českou měnu přestanou táhnout nahoru spekulace se slovenskou korunou, může si česká ekonomika vedle bohaté, ale pomalu rostoucí eurozóny stále zachovat dlouhodobou přitažlivost.

"Já se domnívám, že se dočkáme krátkodobé korekce, kde se navrátíme k nějakým rozumnějším hodnotám, řekněme někde nad hladinu 25,50 Kč/eur, ale dlouhodobě musíme počítat s tím, že z pohledu několik let bude koruna ještě dále posilovat, bude každým rokem silnější a silnější, čímž se budeme neustále přibližovat západní Evropě."

Dlouhodobá budoucnost české koruny není nezajímavá ani nedůležitá: i když se Česko jednou nevyhne zavedení eura, vzhledem k postoji současné vlády je v nejbližších šesti letech krajně nepravděpodobné.