Růst inflace překvapil ekonomy

0:00
/
0:00

Rostoucí inflace, nízká nezaměstnanost, rekordní koruna - tak by se dal charakterizovat vývoj posledních měsíců. Česko zažívá největší růst cen od ledna 2002. Inflace se od začátku roku až ztrojnásobila.

Vladimír Pikora
Inflace se v meziročním srovnání vyšplhala na pět procent a překonala očekávání trhu. Když lidé porovnají stejnou tašku nákupu zhruba před rokem a teď, výrazně si připlatí. Rychlý růst inflace překvapil ekonomy tak, že česká měna reagovala prudkým posílením. Vladimír Pikora z Next finance předpokládá, že koruna bude kvůli těmto statistickým údajům posilovat ještě víc.

"Statistika byla pravděpodobně velkým překvapením nejen pro finanční trhy, ale i pro bankovní radu České národní banky, protože inflace skutečně roste překvapivě rychle. Výrazně rychleji než-li se v průměru očekávalo. Dá se očekávat, že se opět vnesou na trh spekulace o tom, že by úrokové sazby mohly ještě vzrůst. To samozřejmě vyvolá i posílení koruny."

A ta skutečně dělá co může. Poprvé v historii prolomila hranici 26 korun za euro. Posilující koruna a rostoucí ceny mohou za to, že se Čechům dokonce vyplatí nakupovat v Německu. Ušetří tu hlavně na másle, plazmových televizorech a lyžařském vybavení. Jen o uplynulém víkendu přepravily České dráhy ve vlacích do Německa tři tisíce pasažérů.

Proč nastalo takové zrychlení inflace?

"V pozadí stojí zejména dramatický růst cen potravin. Když se podíváme na meziroční porovnání, tak vidíme více než desetiprocentní růst cen a to jsme naposledy zaznamenali v roce 1996. Kromě toho, že podražily potraviny, podražily také pohonné hmoty. Viděli jsme nejvyšší cenu nafty od roku 1969. V ekonomice skutečně velmi výrazně vzlínají inflační tlaky,"

dodává Vladimír Pikora. A jak doplňuje analytik ČSOB Petr Dufek, v blízké budoucnosti ekonomové neočekávají žádnou změnu trendu.

"V dalších měsících očekáváme, že inflace vzroste nad úroveň pěti procent a letošní rok by mohla zakončit na zhruba 5,3 procenta."

Česko čeká v lednu další cenový šok. O čtyři procenta se totiž zvedne dolní sazba daně z přidané hodnoty. Tou jsou zdaněny například potraviny. Je nutné počítat i se zdražením energií, s poplatky ve zdravotnictví. Podle tisku se výdaje průměrné rodiny se dvěma dětmi mohou zvýšit až o 4.400 měsíčně. Průměrná mzda je přitom v Česku kolem 21 tisíc korun. V průběhu příštího roku by se však měla situace zklidnit. Například ceny mlékárenských výrobků začínají klesat už dnes.

Na růst cen tlačí nízká nezaměstnanost - ta byla v říjnu 5,8 procenta. Firmy se potýkají s rekordním nedostatkem lidí, a to je nutí ke zvyšování mezd, aby si zaměstnance udržely. Česko ve srovnání s ostatními zeměmi bývalého východního bloku platí zaměstnance nejlépe. Obyvatele západní Evropy však bude i přes stabilní tempo dotahovat ještě dlouho.