Prodloužených víkendů si letos užijeme

Češi si letos užijí prodloužených víkendů. Svátky v nadcházejících dvanácti měsících totiž připadají většinou na pondělí nebo pátek. Jindy zase bude stačit vzít si jeden den volna a můžeme si užít hned pětidenní dovolené.

Na první prodloužený víkend si budeme muset počkat až do dubna. Jako každý rok půjde o volné Velikonoční pondělí. V květnu si odpočinou Češi hned při dvou prodloužených víkendech. Svátek práce, který se slaví vždy 1. května, totiž připadne tentokrát na pondělí. Tři volné dny nás čekají i o týden později, kdy se v pondělí 8. května bude slavit Den vítězství, tedy výročí konce 2. světové války.

Svátek věrozvěstů Cyrila a Metoděje a svátek věnovaný mistru Janu Husovi tentokrát připadne na středu a čtvrtek. Stačí si tedy vzít dovolenou na pátek a "víkend" se tak rázem protáhne na pět dní. Stejný "trik" půjde použít i v závěru září, kdy si připomínáme Den české státnosti. Svátek vychází na čtvrtek. Zájemci si tedy opět budou moci vzít v pátek volno a budou mít k odpočinku čtyři dny. Den boje za svobodu a demokracii, 17. listopadu, budeme slavit v pátek.

Zatímco v roce 2005 byly vánoční svátky nezvykle krátké, letos budou nejdůležitější svátky v roce o den delší. Štědrý den je sice v neděli, ale oba následující svátky připadnou na pondělí a úterý. Oproti loňsku bude i 1. leden 2007 dalším volným dnem, a tak se prodlouží i poslední víkend roku 2006.

Ještě lépe než Češi na tom budou se svátky Slováci. Ti se během roku dočkají hned 13 prodloužených víkendů, což je dáno především větším množstvím náboženských svátků, které se u našich sousedů slaví.