Programem studentských stáží v českých nemocnicích už prošlo víc jak tisíc amerických mediků

Už více než tisíc studentů medicíny z amerických univerzit se za posledních deset let zúčastnilo třítýdenních stáží v českých nemocnicích. Každoročně je tu během léta organizuje Čechoameričan Martin Jan Stránský. Medici se tady seznamují s českým zdravotnickým systémem i s jeho odlišnostmi od praxe ve Spojených státech. Jen letos do Prahy přijelo na 140 studentů nejen z USA, ale i z Kanady, Austrálie, Indonésie a dalších zemí.

Martin Stránský je sám lékařem, na Yalské univerzitě ve Spojených státech přednáší neurologii, a kromě lékařské praxe v USA praktikuje dnes ve svém oboru i v Praze. A právě sem za ním před deseti lety přijela první skupina studentů, kteří chtěli poznat zdejší systém péče o zdraví.

"Sami řekli: to by bylo skvělé, kdyby vás tady mohli příští rok navštívit naši kolegové. Příští rok jich přijelo šest, pak jich přijelo dvanáct, pak už jich bylo přes dvacet a musel jsem s tím něco udělat,"

vzpomíná doktor Stránský na začátky svého projektu. Ten je dnes zařazen do seznamu mezinárodních programů výuky pro studenty medicíny, kam se mohou přihlásit medici z celých Spojených států. Dosud se v Praze vystřídali posluchači tří desítek univerzit z USA i dalších zemí:

"Stejně jako každý rok dopoledne stráví v různých pražských nemocnicích. Cílem je, aby se seznámili hlavně se zdravotnictvím, zdravotnickým personálem, aby si sami vytvořili vlastní názor. A odpoledne mluvíme o tom, jak lékař přemýšlí, jak má přemýšlet, a zároveň probíráme různé zdravotnické systémy."

A jaké rozdíly mezi systémy v Česku a ve Spojených státech studenti našli? Výhodou toho českého podle nich je například to, že zde jsou zdravotně pojištěni všichni lidé. Ve Spojených státech zase lékaři daleko více komunikují s pacienty. Šestadvacetiletá medička Jacqueline z New Jersey o své praxi v českých nemocnicích říká:

"Je to opravdu báječné. Dosud jsme neměla přímou zkušenost s chirurgií a tady je to velmi dobré. Jsem vděčná lékařům za čas, který nám věnují. Vysvětlují nám, jak funguje vás zdravotnický systém, a umožňují nám, abychom se podíleli na některých lékařských procedurách ve vašich nemocnicích."

Studenti medicíny mohou až do 27. července sbírat zkušenosti v pěti fakultních nemocnicích v Praze, například v Thomayerově, ve Vinohradské nebo v Ústřední vojenské nemocnici ve Střešovicích. Letos poprvé však mohli poznat i praxi v plzeňské nemocnici a v příštím roce se program jejich stáží zřejmě rozšíří i do Brna nebo Hradce Králové.