Projekt OBČAN K.

Z vernisáže projektu Občan K, foto: Robert Candra
0:00
/
0:00

Umělecká skupina Ztohoven upozornila na zneužití osobních dat v postmoderní společnosti. Dvanáct členů této skupiny počítačovou technologií upravilo fotografie tak, že v poměru půl na půl namixovali podobu každého člena s jeho kolegou. Jejich nechtěným pomocníkem se stal stát, který jim na tyto upravené fotky vydal občanské průkazy. Členové skupiny pak s těmito "padělanými" doklady uspořádali svatbu, kde fyzický svědek byl papírově ženichem, v klidu procestovali několik zemí EU a dokonce volili i do Parlamentu a to přesto, že několik členů bylo na dovolené v zahraničí. Tak vznikl projekt Občan K., který skončil policejním zatčením frontmana skupiny Romana Týce. O plusech i mínusech této akce hovořil předseda ÚOOÚ Igor Němec.

Z vernisáže projektu Občan K,  foto: Robert Candra
Na jedné straně předpokládám, že nebudete schvalovat falšování úředních dokladů, ale na druhé straně skupině Ztohoven se vůbec nejednalo o osobní prospěch, ale šlo jí o apel na lidi, aby si uvědomili, jak jednoduše lze citlivých zneužít.

"Tím, že se citlivých dat sbírá zbytečně mnoho, tak se zvyšuje i možnost zneužití. Krádež identity je na pořadu dne a stížností se nám na úřadě schází opravdu hodně. Např. někdo převede bez vašeho vědomí váš účet z jedné zdravotní pojišťovny druhé nebo od jednoho operátora k druhému jen proto, že se dostane jako nepovolaná osoba nějakou cestou k vašim údajům. Ale když někdo zfalšuje občanský průkaz, tak je to závažný trestný čin, který je trestán vysokými sankcemi."

Není ovšem šílené, že se na celé akci, byť nevědomky, podílel stát a to tím, že ty falešné "občanky" vyrobil?

"Je to určitě memento. Je to podobné jako s falešnými bankovkami, kdy se také lidé stanou nevědomky pachateli a to jenom tím, že tu bankovku přijmou. Pro konkrétní místa, kde ty průkazy vydaly, to asi bude znamenat přijmout nějaká opatření, protože já si např. vůbec nedovedu představit, že by k něčemu takovému mohlo dojít na Praze 7, kde bydlím."

Přestože ta umělecká skupina měla za cíl upozornit lidi na nebezpečí zneužití citlivých dat, tak nemůže mít jejich akce opačný efekt - že ještě ze strany státního aparátu přituhne a dočkáme se dalších nadbytečných opatření tzv. v zájmu naší ochrany a bezpečí?

"To je jedna z priorit našeho úřadu, aby nevznikala zbytečná opatření, která s bezpečností již příliš nesouvisí. Musíme mít na paměti, že lidé si mylně myslí, že pokud uděláme co nejsofistikovanější systém - např. elektronické pasy apod. - tak hrozí naopak ohrožení občanů z opačné strany. V každém systému se totiž najdou chyby. Když např. na dovolené nějaký vtipálek strčí váš očipovaný pas do mikrovlnné trouby, tak na řadě letišť budete mít s tím dokumentem velký problém vycestovat."


V případ jakéhokoliv dotazu, týkajícího se nejen českého právního řádu, ale i mezinárodní problematiky nás neváhejte kontaktovat na mailové adrese:[email protected].

Děkujeme.

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio