První krokodýlí zoo v Česku má vzácné exempláře, které jinde v Evropě neuvidíte

krokodyli_zoo_protivin2.jpg

Vzácnými druhy krokodýlů, které nejsou jinde v Evropě k vidění, se může pochlubit první krokodýlí zoo v Česku! Založil ji chovatel těchto zvířat Miroslav Procházka. Kromě krokodýlů jsou v teráriích k vidění i aligátoři, kajmani a gaviálové. Nechybí nejvzácnější krokodýl filipínský, kterých ve volné přírodě žije kolem 150 kusů.

Zoo byla otevřená teprve letos a může se pochlubit opravdovými unikáty. Například zde žije kajman černý - jediný v Česku. Má největší oči ze všech krokodýlů a vidí s nimi i dozadu. Stisk jeho čelistí je přes 1000 kilogramů na centimetr čtvereční.

Krokodýlí zoo založil Miroslav Procházka, který se chovem zabývá už od roku 1996. A své krokodýly ubytoval v Protivíně v historické hospodářské budově, která původně patřila k zámku. Zoo se stále buduje, zatím je k vidění 11 terárií, v budoucnu jich má být celkem třicet. 21. července, přesně 35 dnů po slavnostním otevření, se vylíhli krokodýlci kubánští. Dorůstají délky až 3,5 metru a jsou tak mrštní, že dokáží lovit obratlovce i v nižších patrech korun stromů. Po narození jsou roztomilí a nebezpečného dravce příliš nepřipomínají.

„Našim krokodýlkům se daří velice dobře, právě před chvílí dostali ke krmení malé akvarijní rybky a diváci naší zoo mohou sledovat jejich lovecké umění. Jinak k životu krokodýlci potřebují teplou vodu 29 až 30 stupňů Celsia, potom už jsou na vyhřívání, takže mají k dispozici prostorné terárium a krásně rostou."

uvedl pro Český rozhlas Miroslav Procházka. Rodiče krokodýlků jsou jediným čistokrevným párem v Evropě. Narození mláďat je velkým chovatelským úspěchem.

„Je to úspěch minimálně evropského formátu, protože těchto zvířat je poměrně málo a chovy v celém světě trpí příbuzenskou plemenitbou, takže v současné době jsou naše zvířata v jednání, že by měla osvěžit krev ve Spojených státech, kde sídlí tento chov."

V Evropě zatím existují jen tři takové projekty. Jeden je v Dánsku a druhým je farma ve Francii. Miroslav Procházka je ekologický zemědělec a proto i budování zoo probíhá v přísně ekologickém stylu. Tepelná čerpadla tu zásobují teplem téměř 2000 metrů čtverečních podlahové plochy ubikací pro krokodýly.

„V naší zoo jsou zastoupeny všechny podčeledi krokodýlů, to znamená, jsou zde aligátoři, kajmani, praví krokodýlové a gaviálové. Z těch zajímavých druhů stojí za zmínku velice vzácný krokodýl filipínský, kterých žije ve volné přírodě posledních 150 kusů a my jsme v současné době jediná zoo v Evropě, která vystavuje dospělý exemplář. Pak máme i neživé exempláře - je to sbírka minimuzea, jsou zde zejména lebky, všech krokodýlů, kteří existují včetně gaviála indického a jako zajímavost, zpřístupnili jsme divákům lebku lidožravého krokodýla siamského, který v 50. letech měl na svědomí dva lidské životy."

V zoo je vystaven jen zlomek sbírky, větší část je v depozitu. Původní záměr sbírat preparáty, zejména lebky a celé kostry krokodýlů se postupem doby rozrostl na všechny obratlovce. Proto nyní sbírka obsahuje více než 1200 exponátů, mnohdy kompletních skupin obratlovců. Jako součást zoo by měla být kompletní sbírka vystavena do konce roku 2010.

Foto:www.krokodylizoo.cz