První papouščí zoo v Česku

Foto: Archiv zoo v Bošovicích
0:00
/
0:00

V Boškovicích na Vyškovsku vyrostl areál, který evokuje atmosféru deštného pralesa. Ukrývá se tu papouščí zoo, první svého druhu v Česku. Návštěvníci tu mohou vidět asi 200 papoušků dvaceti druhů. Papouščí zoo vybudovali manželé Vlastimil a Hana Škrhákovi.

Foto: Archiv zoo v Bošovicích
Hana Škrháková v rozhovoru pro Radio Praha uvedla, jak vše začalo:

"Manžel dostal od rodičů prvních pár andulek zhruba před čtyřiceti lety, kdy byl po úrazu. Pořízením prvních australských papoušků se postupně dostal k chovu větších a dražších papoušků, to bylo zhruba v 70. letech."

Kdy jste se rozhodli představit lidem svoji činnost formou zoo? Co návštěvníkům nabízí?

"Zoo jsme se rozhodli vybudovat zhruba před pěti lety po udělení licence z ministerstva životního prostředí. V současné době je přístupná asi čtvrtina celého projektu. Loni na podzim jsme zahájili první sezónu. Od prvního března zahajujeme druhou. Je připravena spousta novinek, týkají se papoušků, ale i různých akcí a přednášek, výstav a podobně."

Foto: Archiv zoo v Bošovicích
V březnu se například chystá prodejní výstavu slavkovské malířky Aleny Slezákové a námětem budou papoušci a příroda. Součástí bezbariérového areálu je i park a oddechová zóna pro návštěvníky včetně tzv.„pozorovatelny", což je altán s posezením k nerušenému pozorování papoušků. O těch si můžete přečíst na informačních tabulkách. A kdo touží mít papouška doma, může si koupit papouška třeba na tričku. Díky příznivému počasí jsou i nyní papoušci ve voliérách, dodala Hana Škrháková.

"Máme asi 120 kusů papoušků ve 22 druzích a expozice se pořád budují a rozšiřují."

Jak velkou plánujete expozici?

"Celý areál má hektar a co se týče jednotlivých expozic, tak jich bude asi 150."

Jaké zvuky vydávají papoušci a co na to říkají vaši sousedé?

Foto: Archiv zoo v Bošovicích
"Papoušci už jsou domestikováni. Jsou odchováni v Česku nebo v odchovnách v Německu, v Holandsku. Nejedná se o odchytová zvířata, takže jsou poměrně klidná. Snažíme se jim vytvořit co nejlepší podmínky co se týká prostoru, vybavení voliér, kvalitního krmení a tak dále. Ten hluk se ozývá jen pokud se papoušci vypouští ráno, popřípadě večer nebo za deště, když se rádi koupou. Vydávají takové zvuky radosti. Rozhodně to není tak, že by papoušci řvali od rána do večera a nebylo slyšet vlastního slova, když procházíte jednotlivými expozicemi."

Máte doma mluvícího papouška?

"Ne, mluvícího papouška doma nemáme. Papoušek, pokud je jako domácí mazlíček, vyžaduje hodně pozornosti. Za svého životního partnera pak bere člověka. Vzhledem k tomu, že my jsme pořád venku a staráme se o další papoušky, tak bychom na takového papouška čas neměli. Nicméně návštěvníci u nás mohou slyšet mluvící papoušky. Máme tady pár mluvících amazoňanů, kteří mluví a pozdraví přicházející návštěvníky, takže mluvící papoušek je u nás k vidění a slyšení."

Pro amazoňany se chystá stavba nového pavilonu s temperovaným zimovištěm, včetně umělého deště.