První přímý rozhlasový přenos nabídl operu Dvě vdovy z Národního divadla

Národní divadlo, foto: Wikimedia Commons, Public Domain

Před 95 lety se uskutečnil první přímý rozhlasový přenos. Tehdejší posluchači stanice Radiojournal slyšeli operní představení z Národního divadla. A to Dvě vdovy od Bedřicha Smetany.

Karel Koníček,  foto: archiv ČRo
Na událsot vzpomínal o třicet let později technik Karel Koníček, který tehdy přímý přenos zajišťoval:

"Přímo pod nápovědní budkou jsem měl lavičku. Na té stál pětilampový zesilovač a vedle telefonní přístroj na dorozumívání. Mikrofon stál na tom samém místě, jako stojí nyní. Vyjedeme modulaci a slyšíte, dědeček mikrofon pracuje celkem dobře. Protože právě podle hudby se pozná kvalita mikrofonu."

Mikrofon z prvního přímého přenosu stále existuje. Najdete ho v Národním technickém muzeu. V divadle musely být dvě telefonní linky. Přes jednu se vysílalo, přes druhou se dorozumíval hlasatel, technik a vysílač ve Strašnicích.

Ředitel Národního divadla se bál poklesu návštěvnosti

Tehdejší šéfredaktor rozhlasu Miloš Čtrnáctý později vzpomínal, jak o povolení živého vysílání žádal ředitele Národního divadla Karla Šafařoviče.

Božena Petanová  (vpravo) v představení Dvě vdovy,  foto: archiv Národního divadla
"Poslouchal mě trpělivě. Až když jsem se mu zmínil, že se dočkáme doby, kdy v každé domácnosti bude přijímač, přerušil mě dotazem: A budou pak ještě lidi chodit do divadla? Když ho budou mít doma? Budou, zvolal jsem přesvědčeně, neboť žádný přenos nemůže nahradit bezprostřední dojem z umělcova díla. Pan ředitel mluvil něco o újmě, která by mohla vzniknout Národnímu divadlu. Ale nakonec přece vyřkl: nemám žádných námitek."

Mikrofon a lampy zaujaly i operní pěvce

Božena Petanová, která v prvním živém vysílání rozhlasu zpívala v opeře roli druhé vdovy Anežky, byla tak zvědavá, že se během představení vydala do propadliště, aby se podívala na zázrak techniky.

"Vykasala jsem si sukně a utíkala dolů. Tam jsem viděla toho technika se sluchátky. Tak byl zabraný do práce, že si nás ani nevšímal. Potom nám dal taky sluchátka, takže jsme si mohli poslechnout, co se děje nahoře na jevišti."

Později v roce 1925 rozhlas živě odvysílal taky koncert české filharmonie, bohoslužbu a projev prezidenta Masaryka.