Ragbisté Tatry Smíchov mistry ČR

Česko se připravuje na dva domácí vrcholné atletické mítinky: ostravskou Zlatou tretru a pražský Memoriál Josefa Odložila; ragbisté Tatry Smíchov se stali mistry České republiky a prezident dalšího mistrovského celku - pro změnu fotbalového - Vlastimil Košťál hodnotil uplynulou sezonu. To vše ve sportovní rubrice, kterou Vás jako vždy provede Herbert Brynda.

Již ve čtvrtek přivítá Ostrava na Zlaté tretře vynikající atlety ze světa, za všechny jmenujme tyčkařku Dragilaovou, překážkáře Sáncheze nebo vytrvalce El Guerrouje, ale i domácí závodníky, mezi jinými i trojnásobného olympijského vítěze Jana Železného. Ten chtěl původně sezonu zahájit právě v Ostravě, nakonec začal mítinkem v Halle, kde se prezentoval hodem dlouhým bezmála osmdesát osm metrů. Zakrátko se před Železného do čela světových tabulek dostal jeho dlouholetý soupeř a tréninkový partner Rus Makarov. Teď už se ale český reprezentant plně koncentruje na Zlatou tretru:

"Už se velmi těším a doufám, že se lidé budou také těšit na mě, protože diváky potřebuji. Když to jsou diváci z mé rodné země, tak jsem ještě šťastnější. Proto doufám, že až budeme odcházet ze stadionu, budeme všichni spokojení."

Fanoušci jsou pro Jana Železného velmi důležití, snad dokonce více než samotní soupeři:

"Každý sportovec, je-li individualitou, je soupeřem sám sobě. K dobrému výkonu nepotřebuji tolik soupeře, jako diváky. Když to jsou diváci, kteří vám dávají najevo, že chtějí, abyste to byl právě vy, kdo hodí daleko, tak je to lepší. I kdybych v Ostravě házel sám a byli tam ti diváci, tak by mně to stačilo."

Jan Železný si podle svých slov musí při závodu ohlídat hlavně techniku, do mítinku ale už házet nebude. Na jaký výkon si v Ostravě věří?

"Jsem schopen hodit klidně i devadesát metrů, ale nemůžu to slíbit. Vím jen, že to nebude méně než osmdesát, a o kolik to bude více, to se nechám překvapit i já."

Jan Železný rozdává podpisy svým fanouškům,  foto: ČTK
Memoriál Josefa Odložila se uskuteční v Praze na sklonku června. I tam se chystají hvězdy světové a české atletiky. Jména čerstvě potvrzených zahraničních účastníků přibližuje manažer memoriálu Pavel Šourek:

"Francis Obikwelu na 100 metrů, potom na 1500 metrů Diaz nebo Silva z Portugalska, Sadová a Jaščenková v disku, přičemž Sadová je poslední mistryně světa z Edmontonu. Situace se mění pořád, ale ty hvězdy jako Johnson, Garcia, Dragilaová, Sanchez, Pedroso a Nyeni zůstavají."

Návštěvníci stadionu Na Julisce se ale podle Pavla Šourka mohou těšit i na nejlepší české závodníky a závodnice:

"Ti, co u nás mají disciplínu, budou startovat: nejlepší sprinter v současné době Vojtík, na 400 metrů Bláha a Mazanec - naši nejlepší čtvrtkaři, na 400 metrů překážek Tesařík, Mužík, Hamáčková v tyči. Všichni, kdo mají nějakou disciplínu, se budou pokoušet o co nejlepší výkony."

Jakýmsi bonbonkem na atletickém dortu bude exhibiční trojboj, jehož se kromě dvojice Dvořák-Šebrle zúčastní také Estonec Nool nebo Rus Lobodin:

"Chceme představit naše nejlepší sportovce, kterými bezesporu v posledních letech Tomáš Dvořák a Roman Šebrle jsou. Chceme je představit pražskému publiku, protože jsou členy Dukly Praha. Proto je chceme Na Julisce představit divákům, aby se mohli utkat se svými největšími soupeři"

...uzavírá manažer Memoriálu Josefa Odložila Pavel Šourek.


Česká ragbyová extraliga zná od soboty své mistry, stali se jimi hráči Tatry Smíchov, kteří ve finále porazili Říčany 2:0 na zápasy. Po loňském druhém místě dostoupala Tatra až na vrchol, když v uplynulé sezoně nenašla vážnějšího soupeře. Na třetím místě skončila Praga a čtvrtí se umístili ragbisté Sparty. Trenéra mistrovské patnáctky Josefa Fatky jsem se zeptal, co stojí za titulem:

"V každém případě skvělá obrana, na kterou jsme se zaměřili, a dále zkušenosti reprezentantů, kteří je přenesli na celé mužstvo a tím jsme dokázali všechny porazit."

Tatra byla v extralize suverénní a neprohrála rekordních 18 zápasů v řadě. Zejména druhý finálový zápas v Říčanech ale byl velmi dramatický.

"Myslím, že nejtěžší soupeř nás potkal teď ve finále - Říčany - tak jak by to ve finále mělo být. Zcela změnili svůj způsob hry, hodně se zaměřili na obranu, proto pro nás byli těžkým soupeřem."

...uznává Josef Fatka, který za letošním úspěchem "A" mužstva vidí cílevědomou a důslednou práci s mládeží:

"Tatra Smíchov má obsazené všechny kategorie, od mladších žáků až po "A" mužstvo. Tam podle mého názoru tkví úspěch Tatry, které dorůstají pořád noví a noví hráči."

O trnité cestě fotbalové Sparty za mistrovským titulem jsme informovali již několikrát; týden po skončení nejvyšší soutěže byl čas na hodnocení sezony. Prezident Sparty Vlastimil Košťál byl s výsledky a výkony svých zaměstnanců spokojen jen na padesát procent:

"Do sezony jsme vstupovali jako loňský vicemistr a naším primárním cílem byl zisk titulu. To se nám podařilo, takže z toho pohledu hodnotím sezonu úspěšně. My jsme ale samozřejmě hráli také mezinárodní soutěže: nezvládli jsme kvalifikaci Ligy mistrů, nezvládli jsme ani reparát - Pohár UEFA. A z tohoto pohledu sezonu jako úspěšnou hodnotit nelze."

A slova prezidenta fotbalové Sparty Vlastimila Košťála uzavírají pravidelnou sportovní rubriku. Na slyšenou se těší Herbert Brynda.