Čeští ragbisté pomáhjí při prvních krůčcích svých slovenských kolegů

foto: ČTK

Čeští ragbisté prohráli ve svém prvním jarním zápase mistrovství Evropy skupiny A s Rumunskem, přesto nepropadají panice, neboť rozhodující zápasy ještě přijdou. Navíc se díky Čechům začíná hrát ragby i na Slovensku, posledním významném bílém místě v Evropě. Začíná sportovní rubrika Herberta Bryndy.

foto: ČTK
Vloni skončili čeští ragbisté ve skupině A mistrovství Evropy čtvrtí za vítěznými Portugalci, Rumuny a Gruzínci, když porazili silné Španěly a Rusy. K úspěchu v letošních odvetách by mělo napomoci i náročné soustředění ve Francii, k němuž mi více řekl Jiří Livers, sportovní ředitel České ragbyové unie:

"Ragbyová reprezentace se připravovala na týdenním soustředění ve Francii, v bretaňském letovisku La Baule. Byly tam velmi dobré podmínky, příjemné počasí, kdy se dalo celý týden dobře trénovat a sehráli jsme i jedno přípravné utkání."

S kým a s jakým výsledkem?

"Sehráli jsme utkání se špičkovým francouzským týmem La Rochelle, což je prvodivizní tým. My jsme hráli s jeho 'třiadvacítkou', což jsou jejich a naděje, a zvítězili jsme po dobré hře 31:17."

Český reprezentant Jan Rohlík se snaží uniknout Costiku Mersoiuovi z Rumunska v prvním z pěti odvetných zápasů A skupiny mistrovství Evropy v ragby,  14.2.,  Bukurešť,  foto: ČTK
Loňské čtvrté místo ve skupině A mistrovství Evropy byl podle mnohých skutečný úspěch, vždyť se dva soupeři české reprezentace - Rumuni a Gruzínci - probojovali na podzimní mistrovství světa v Austrálii. Jaké zápasy tedy budou podle prezidenta České ragbyové unie Eduarda Krütznera nejdůležitější?

"Tak nejdůležitější pro nás bude určitě Španělsko, protože při rovnosti bodů rozhodují vzájemná utkání. Pokud porazíme doma Španěly, tak jsme zachráněni. Můžeme skončit čtvrtí nebo dokonce i třetí, pokud bychom vyhráli nějaký zápas venku. To by bylo překvapení. Ale já věřím, že můžeme sehrát dobré utkání i s Portugalskem, protože to mužstvo - podle debaty s Michelem Bernardinem, trenérem národního mužstva, což je opravdu odborník - roste zápas od zápasu. My jsme vloni začali v Portugalsku porážkou a to mužstvo bylo ještě takové nezralé, ale zápas od zápasu se lepšilo. Ve Španělsku jsme vyhráli - to nečekal nikdo v Evropě a myslím, že ani na světě. A teď nás čekají zápasy, kde můžeme jen překvapit."

Jenže v prvním zápase, který se hrál v sobotu v Bukurešti, Češi favorizované Rumuny nepřekvapili a podlehli 55:11. Na příčiny prohry jsem se telefonicky zeptal opory reprezentace, říčanského Jana Macháčka:

"Jednak byly hodně obtížné podmínky, protože jsme hráli za extrémně nízké teploty mínus pěti stupňů Celsia, kdy na hřiště před zápasem naběhlo asi sto vojáků a na poslední chvíli odklízeli sníh. Ten francouzský rozhodčí to nechtěl vůbec povolit, ale pak se na přímluvu obou realizačních týmů zápas rozběhl. A tyhle podmínky samozřejmě hodně ovlivnily náš výkon. Tentokrát nám příliš nevyšly auty, kdy jsme jich hodně ztratili, zejména v prvním poločase, a také jsme hodně chybovali v obraně, kdy jsme se špatně organizovali a vytvářeli tam velké díry a Rumuni je dobře využili."

Rusové zároveň porazili Španělsko v Krasnodaru. Znamená to, že zápas s nimi, který vás čeká příště, bude o to obtížnější?

"Já si myslím, že jsme se alespoň dobře připravili na to, co nás může čekat v Rusku, protože tam také hráli na sněhu, a Španělé na to určitě nebyli připravení. Takže už víme, co můžeme čekat a také si myslím, že Rusko není tak silné jako Rumunsko."

Do ruského Krasnodaru odlétají ragbisté už tento týden, v sobotu je na domácí půdě čeká "sborná" Ruska. A možná není daleko doba, kdy se bude k zápasům jezdit i na Slovensko. Poslední větší země v Evropě, kde ragby až do dnešní doby nezapustilo kořeny, se totiž nedávno vydala na nesnadnou cestu propagace tohoto sportu. A oporou jim v tom jsou právě Češi. Slovo má opět prezident České ragbyové unie Eduard Krützner:

"My se až zase tolik nepodílíme, myslím, ale jsme partnery slovenské federace a zejména Slovanu Bratislava. Jsou to nadšenci, kteří hráli americký fotbal a kteří pochopili, že americký fotbal nemá v Evropě velkou šanci. Po minulém mistrovství světa, které bylo před čtyřmi lety, si začali uvědomovat, že je jim ragby přeci jenom blíž. Tak o tom začali diskutovat a sešla se parta kluků, kteří se vloni po mistrovství světa pevně rozhodli, že budou hrát ragby, to co známe všichni, tedy světové ragby o patnácti hráčích. Přijeli k nám do Prahy, požádali nás o spolupráci, byli to takoví správní slovenští chasníci, musím říci, že na nich je vidět, co chtějí, a my jsme jim přislíbili veškerou pomoc a já se okamžitě spojil s prezidentem evropské federace, který je velmi spokojený, že se nám tento krok povedl, protože nás o to žádá léta. Při první příležitosti, kdy pojedeme do Bratislavy, přislíbil, že se toho zúčastní, protože je to další krok k tomu, abychom zaplnily zbývající ragbyově bílá místa v Evropě. My jsme jim slíbili, že bychom je vzali od nové sezóny do soutěže na Moravě. Podle mého je to dobrý krok k tomu, aby se ragby pomalu rozvíjelo i na Slovensku,"

říká předseda České ragbyové unie Eduard Krützner.