Rakouské referendum proti Temelínu

Jörg Haider, Foto: ČTK

V sousedním Rakousku bylo v pondělí zahájeno podpisové referendum "Veto proti Temelínu", namířené proti jihočeské jaderné elektrárně. Podle iniciátorů podpisové akce, rakouské krajně pravicové strany Svobodných, je referendum poslední možností, jak zabránit uvedení Temelína do provozu. Více informací už má Milena Štráfeldová.

Jörg Haider,  Foto: ČTK
Cílem referenda je vetovat vstup České republiky do Evropské unie, pokud Praha natrvalo neodstaví jihočeskou jadernou elektrárnu Temelín z provozu. Podle průzkumů veřejného mínění s Temelínem zásadně nesouhlasí až 40 procent Rakušanů. Svobodní předpokládají, že pod petici v průběhu tohoto týdne získají více než tři sta tisíc podpisů. Jak ale uvedl náš velvyslanec ve Vídni Jiří Gruša, podpisová akce "Veto proti Temelínu" zatím nemá právní závaznost:

"Ta politická závaznost je asi taková, že záleží na tom, kolik lidí se zúčastní, aby vláda stála pod určitým tlakem. A zúčastní-li se určité velké množství, může se to změnit ve skutečné referendum, které by pak politickou závaznost mělo v dalším kole."

Temelín,  Foto: ČTK
Referendum proti Temelínu hýbe rakouskou politickou scénou už řadu týdnů. Nacionalistická strana Svobodných, která je vyvolala, se totiž nehodlá smířit s dohodou, kterou o Temelínu vloni na podzim uzavřeli český premiér Miloš Zeman a rakouský kancléř Wolfgang Schüssel. Sami rakouští komentátoři však uvádějí, že Svobodní využívají referenda především k prosazení svých politických cílů. Kvůli referendu hrozí i rozpad rakouské vládní kalice. To potvrdil i velvyslanec Gruša:

"Dneska ta iniciativa směřuje daleko více proti vlastní koaliční straně ve vládě, proti kancléři Schüsselovi a tak dále."

Čeští představitelé nátlak vyvolaný rakouským referendem odmítají. Ministr zahraničí Jan Kavan například uvedl, že uzavření Temelína nepřichází pro Prahu v úvahu. Česká republika má jako jakákoli jiná země právo volit si formu získávání elektrické energie sama. Kavan ovšem připustil, že referendum by mohlo negativně ovlivnit vztahy mezi Českem a Rakouskem.

S rakouským referendem nesouhlasí ani české ekologické iniciativy. Pro Radio Praha to potvrdil i mluvčí české pobočky Greenpeace Václav Vašků:

"My jako Greenpeace považujeme celou věc za spíše kontraproduktivní. To referendum je prostě politická záležitost. My se obáváme, že naopak odvádí pozornost od skutečných problémů, které v Temelíně jsou, zejména týkajících se bezpečnosti Temelína."

Česká strana s ohledem na lidové hlasování v Rakousku odložila uspořádání bezpečnostního cvičení Zóna 2002, které právě v těchto dnech mělo proběhnout v okolí temelínské elektrárny. Akce měla při simulované havárii elektrárny prověřit bezpečnostní systémy. Blíže účel cvičení vysvětlil ministr vnitra Stanislav Gross:

"Smysl toho cvičení, jak jsem to schvaloval, se týkal poměrně závažné havárie na jaderné elektrárně Temelín a vyzkoušení fungování krizového managementu v případě, kdy by teoreticky k takové záležitosti došlo."

Temelín,  Foto: ČTK
S odkladem cvičení souhlasí i opozice. Vládu v tomto směru podpořil i stínový ministr zahraničí za občanské demokraty Jan Zahradil:

"Myslím, že vláda nechtěla vytvářet dojem, že tady snad není něco v pořádku v zajištění bezpečnosti Temelína ve chvíli, kdy situace v Rakousku je vyhrocena."

Cvičení Zóna 2002, které spolu s resortem vnitra připravili i jihočeští hasiči, obce, hejtmanství a bezpečnostní rada Jihočeského kraje, odložila vláda na březen.