Ráno se neohnu, říká primabalerina, která vytočí sedm piruet

Daria Klimentová, photo: www.narodni-divadlo.cz

Tento týden v Národním divadle v Praze zatančila nejslavnější česká baletka současnosti Darja Klimentová. Galavečerem v Praze oslavila primabalerina Anglického národního baletu v Londýně své tisící vystoupení na scéně. Českému rozhlasu přitom poskytla rozhovor. Pro rubriku Češi v zahraničí z něj vybírala Milena Štráfeldová:

Mluví-li se o Darje Klimentové, tak jedině v superlativech. Je nejen naší nejúspěšnější baletkou, je ale i na samé špičce baletního umění v Londýně. Angažmá v Anglickém národním baletu jí bylo nabídnuto už v roce 1996. Jako malá přitom o baletu neměla ani ponětí:

Foto: www.narodni-divadlo.cz
"Já jsem šla nejdřív do školky a tam přišli nějací aktivní lidé vybírat na sportovní gymnastiku. Nějakým zázrakem mne vybrali, takže jsem se ocitla na sportovní gymnastice v Horních Počernicích. Tam přišli vybírat zase další ambiciózní trenéři, takže mne vybrali do týmu Sparta Praha. Tak jsem dojížděla na sportovní gymnastiku a tam jsme měli hodinu týdně balet. Tam byla paní profesorka Cézarová, jak si pamatuju, a ta říkala, že mám talent na balet. Takže šla za mými rodiči, všechno jim vysvětlila, že s gymnastikou skončíte ve dvaceti, že budete mít rozbitá záda a že balet je pro budoucnost lepší. Já si pamatuju, že za mnou přišli, zeptali se, jestli bych chtěla dělat balet. Já balet v životě neviděla, Říkám, jestli tam můžu skákat a švihat nohama, a bylo mi řečeno, že ano. Tak jsem řekla - proč ne! Já jsem prostě byla takové poddajné dítě."

Poddajné dítě pak v roce 1989 absolvovalo Hudební a taneční školu v Praze. Ve stejném roce Darja Klimentová vyhrála prestižní Prix de Lausanne - Tokio, cenu Pařížské taneční nadace, která jí umožnila studovat balet v Kolíně nad Rýnem. Krátce nato následovaly další ceny v baletních soutěžích v jihoafrické Pretorii a japonské Ósace. To už ale Darja tančila v Národním divadle v Praze. Svou světovou dráhu zahájila v r. 1992 v Kapském Městě, odkud pokračovala do skotského Glasgow a konečně do Londýna. V Anglickém národním baletu tančí už čtrnáct let. A čím ji Londýn oslovil?

Foto: www.narodni-divadlo. cz
"Londýn je centrum úplně všeho! Všichni tam přijíždějí, všechno se děje tam. Já jsem nemusela nikam jezdit, všechny soubory a divadla přijely tam. A všechno bylo na špičce. Hrozně se mi líbil ten ruch a hodně lidí kolem. Ale musím říct, že když tam žijete, tak už je to trošku jiné."

První sólistkou Anglického národního baletu je Darja Klimentová od r. 1999. Udržet se ale po celá léta na špici dá hodně práce. Znamená to denně hodiny zkoušet. Jak vypadá takový všední den primabaleriny?

"Začínáme v deset třicet, mám půl druhé hodiny trénink, abychom se rozcvičili, protáhli, prostě připravili na zkoušku. Pak máme čtvrthodinky pauzu a pak zkoušíme až do šesti třiceti. Já osobně jako sólistka tedy zkouším tak dvě, tři hodinky a pak zmizím a mám nový život."

Tak uběhnou tři týdny zkoušek a po nich následují další tři týdny vystoupení:

"Zase každé ráno mám trénink, hodinu a půl. Trénuji tedy trošku míň, jenom se rozcvičím. Pak se hodně najím, sním třeba ovocné knedlíky, prostě něco na energii, a pak se vyspím. A zjistila jsem, že když se pak najím ještě jednou, mám mnohem víc síly. Můžu mít tři představení do týdne, maximálně. Když jsem bývala mladší, tak jsem mívala pět, ale teď tak tři."

Darja Klimentová v Londýně tančila Odettu i Odilii v Labutím Jezeře, Julii, Popelku, Giselle, tančila i v Louskáčkovi, v Copélii, Spící krasavici. Jaká je ale její nejmilejší role?

"Moje nejoblíbenější je Manon. Tu jsem dělala před dvěma lety a to je asi můj nejoblíbenější balet."

O baletkách se říká, že musí své "řeholi" obětovat opravdu všechno, včetně rodiny. Darja Klimentová při svém nasazení však má dnes už devítiletou dceru. Půldruhé hodiny denně ale trénovala do posledního dne těhotenství a na scénu se vrátila už tři měsíce po porodu. V návratech podle ní ale nijak nepomáhá dosavadní sláva:

"Přece jen musíte vyjít na jeviště a ten výkon tam udělat. Když ten výkon neuděláte a budete říkat, že jste nejslavnější, tak vám to nepomůže."

Primabalerina, který vytočí sedm piruet, ale v rozhovoru pro Český rozhlas přiznala, že má "zhuntované" tělo:

"Ono to na první pohled nevypadá, já ale mám za sebou tři operace kolenou, mám operaci kotníků. Ten kotník se mi už neohýbá, jak se mi ohýbal, když mi bylo dvacet. Potom mám problémy se zády, mám asi pět takových dehydrovaných polštářků mezi disky. A mám skoliózu na zádech, takže mám v zádech permanentní bolest. Už je mám taky trošku zatuhlá. Já se ráno neohnu!"

Darja Klimentová přesto každé léto, kdy by si mohla užívat divadelní prázdniny, vede v Praze své mistrovské kurzy. Vysvětlila, kdo se jich může zúčastnit:

"Zaprvé musí být tanečník a musí mu být šestnáct let a více. Je to pro profesionály i neprofesionály. Na internetu si může najít naše stránky. Když tam naťuká International Ballet Masterclasses, tak si tam může přečíst všechny informace, co je k tomu potřeba. A pak zaslat přihlášku a čekat."

V těchto dnech oslavila baletka své tisící vystoupení na scéně. Vrátila se při té příležitosti na prkna Národního divadla, kde svou profesionální dráhu zahájila. A proč právě sem?

"Mám pocit, že moje srdce zůstalo tady. Hlavně jsem tady začínala. Neříkám, že teď ve čtvrtek skončím, ale už jsem u konce. Tak je hrozně hezké, že to gala můžu dát českým lidem a tam, kde jsem začínala. Já jsem vždycky chtěla tančit v Národním divadle, to byl můj sen."

K trvalému návratu do Prahy se ale Darja Klimentová zatím zřejmě nechystá:

"Já jsem velice spokojená u nás v souboru. Jinak mne ale Národní divadlo zve každý rok. Mají svoje gala a tam mne každý rok zvou. Potom mne ještě zve šéf baletu Pavel Ďumbala do Státní opery tančit pravidelně Labutí jezero."

A jak primabalerina Anglického národního baletu hodnotí zdejší tanečníky?

"Mně se líbí Terezka Podařilová, je úplně úžasná! Momentálně porodila druhé dítě a ještě se chystá vrátit. Já myslím, že je to vlastně můj příklad. Nevím, jestli bych se dokázala vrátit po dvou dětech, ale Terezka to dokáže."

Kromě baletu se Darja Klimentová věnuje i profesionální fotografii. Výstava jejích snímků se uskutečnila i tento týden v Praze, právě při příležitosti jejího galapředstavení v Národním divadle.

"Tato výstava poputuje do Londýna, kde bude v Royal Albert Hall, když budeme tančit Labutí jezero. Je tam samozřejmě tanec, je to můj svět baletu. Jmenuje se to Darja: můj svět baletu."