V Praze tento týden výjimečně zatančí primabalerina Daria Klimentová

Daria Klimentová, foto: ČTK

V Praze zcela výjimečně zatančí světově proslulá primabalerina Anglického národního baletu v Londýně Daria Klimentová. V úterý a ve čtvrtek vystoupí na scéně Státní opery v roli Giselle ze stejnojmenného baletu Adolpha Charlese Adama.

Daria Klimentová,  foto: ČTK
"Giselle je úžasná role. Je to klasický balet, velmi známý balet. Už jsem ho tančila u nás v souboru. Sice v jiné verzi, ale v podstatě příběh je stejný. Mně tady ale Hanka Vláčilová nechala volnou ruku, takže tu svou individuální verzi si můžu udělat,"

uvedla Daria Klimentová na schůzce s novináři den před představením. Hana Vláčilová je choreografkou baletu Giselle na scéně Státní opery Praha. Daria Klimentová přiznala, že v Londýně, kde dlouhodobě působí na jedné z nejvýznamnějších světových baletních scén, takovou volnost nemá:

"V Londýně už je to horší. Tam musíme přesně dělat, co choreograf řekne."

V pražské choreografii ovšem nevystupuje Daria Klimentová poprvé:

"Já jsem tuto Giselle dělala vlastně už v květnu. Celou Giselle jsme si ale připravili v Londýně s partnerem a zkoušeli jsme ji dva týdny intenzívně."

Partnerem Darii Klimentové v Anglickém národním baletu v Londýně i při jejím hostování v zahraničí je tanečník Vadim Muntagirov. V Giselle vystupuje v roli Loyse. Daria Klimentová se zmínila i o tom, jaké je jejich zatím poslední baletní představení v Londýně:

"My jsme teď u nás v souboru dělali program, který se jmenoval Gershwin. Byl na hudbu Gershwina a byly to takové malé kousky, různá pas de deux. Třeba Rapsodie v modrém, co je asi dvacet minut non stop na jevišti."

A jak se jí tančí na prknech pražské Státní opery?

Daria Klimentová,  foto: Národní divadlo
"Jeviště Státní opery je pro balet velice pohodlné, protože to je velké jeviště. I hlediště je velké, takže se tam člověk cítí výborně. Lépe než v Národním divadle. Já mám ráda, když mám kolem sebe prostor."

Daria Klimentová balet také řadu let fotografuje. Její snímky byly vystaveny i v pražském Národním divadle:

"Samozřejmě stále fotím, i když ne tak intenzívně, protože mám trošku méně času. Tančím teď se skvělým partnerem a my opravdu jezdíme po celém světě. Takže fotografování je vedlejší."

V Praze Daria Klimentová hostovala i v Labutím jezeře Petra Iljiče Čajkovského a nyní od Hany Vláčilové dostala nabídku vystoupit v baletu Don Quijote.