Reformu armáda zvládá dobře

0:00
/
0:00

Loňský rok byl završením prvního kroku reformy české armády. Na setkání s vrcholnými představiteli resortu, na kterém vojáci uplynulé období hodnotili, to prohlásil náčelník generálního štábu Pavel Štefka. Připomněl, že armáda loni například modernizovala svoji výbavu a výzbroj a od začátku letošního roku dosáhla takzvaných počátečních operačních schopností.

Podle armádního generála Štefky podstoupila česká armáda v posledních letech náročné organizační změny. Letošní rok bude pro ní a její výcvik klíčový. Tyto úkoly podle Pavla Štefky čekají letos sedmou mechanizovanou brigádu:

"My vlastně máme základní dvě brigády - čtvrtou a sedmou, plus jednotky zabezpečení. Co se týká konce tohoto roku, všechno, co armáda má, toho bojového, bude plně připraveno."

Armádní špičky se shodly na tom, že reforma armády pokračuje podle plánu a Česko v tomto směru nijak nezaostává za Slovenskem nebo Maďarskem. Náměstek ministryně obrany Martin Barták říká, že NATO hodnotí dosavadní změny velmi pozitivně:

"Navíc jsme zvolili nelehkou cestu reformy vlastními silami, zatímco některé státy si mohly třeba tu reformu nakoupit, byla jim poskytnuta pomoc Spojených států a podobně. Dokonce dnes, kdy jsou tu různé návštěvy a delegace, tak mají zájem o to, aby naši experti pomáhali při transformaci nových armád, které se chystají přistoupit k NATO, což je nejlepší vizitka."

Podle resortu obrany je ale třeba, aby výdaje na ozbrojené síly neklesly pod jeden a půl procenta hrubého domácího produktu, jinak bude transformace vážně ohrožena. Jak na zmíněném setkání řekla ministryně obrany Vlasta Parkanová, armáda letos hospodaří přibližně s 54 miliardami korun. Loni to bylo zhruba o půl druhé miliardy více, což představovalo 1,8 procenta hrubého domácího produktu. Vláda se přitom v usnesení z roku 1999 zavázala k tomu, že výše výdajů na obranu bude činit 2,2 procenta HDP.

Nyní dokáže Česko nabídnout spojencům na tři tisícovky vojáků do zahraničních misí. Letos chce naše armáda například vytvořit v Afghánistánu dvě jednotky se Slováky. Po nedávném jednání s velitelem spojeneckých vojsk v této blízkovýchodní zemi to sdělil generál Štefka. Podle něj by se slovenští vojáci mohli zapojit jak do českého zdravotnického týmu, tak v příštím roce i do jednotky dopravních a možná i bojových vrtulníků:

"Nabídli jsme slovenské straně, že pokud má zájem, aby poslala určité specialisty do naši polní nemocnice. Oni říkají, že v současné době zabezpečují Libanon, ale že při další rotaci s tím zřejmě budou počítat."

Zahraničních operací a pozorovatelských misí se loni účastnilo celkem 1899 vojáků. Češi působili mimo jiné na Balkáně, v Iráku či v Afghánistánu. Armáda se také loni účastnila 68 cvičení se zahraničními partnery, z toho 15 bylo na českém území.