Rod Walderode vyhrál restituční spor, jde v něm i o zámek Hrubý Rohozec

Hrubý Rohozec, foto: ČTK/Petrášek Radek

Odvolací Krajský soud v Hradci Králové potvrdil restituční nárok rodu Walderode na vydání panství na Turnovsku. Rod se majetku domáhá od roku 1992. Ve sporu jde i o zámek Hrubý Rohozec.

Hrubý Rohozec,  foto: ČTK/Petrášek Radek

O tom, že Karel des Fours Walderode má nárok na majetek zkonfiskovaný Benešovými dekrety, rozhodl v září 2017 Okresní soud v Semilech. Státní instituce a další subjekty se odvolaly, odvolací soud nicméně rozsudek okresního soudu potvrdil. Rozhodnutí je tak pravomocné.

Vydání majetku ještě může trvat až tři roky

Johanna Kammerlanderová,  foto: ČTK/Taneček David
Vydání rodového panství v hodnotě kolem tří miliard korun se domáhá vdova Johanna Kammerlanderová, která byla i v soudní síni. Po vynesení rozsudku se pozastavila nad délkou řízení. "Rozsudek už mohl padnout před 27 lety. Kdyby se do toho tehdy nevmísila politika, patrně by to již asi bylo a můj manžel by ještě mohl mít radost si majetek převzít,"řekla novinářům.

Právní zástupce rodu Walderode Roman Heyduk upozornil, že vlastní vydání majetku je daleko a soudní jednání o vydávání jednotlivých komodit potrvají nejméně dva až tři roky. Očekává, že protistrany budou podávat odvolání, případně i dovolání, i když to podle něj bude zbytečné.

Starosta Trutnova se pozastavil nad délkou sporu

Starosta Turnova Tomáš Hocke (Nezávislý blok) je verdiktem překvapený. "Mohu jen vyjádřit politováníhodnost, že naše justice je schopna udělat takový rozsudek po 25 letech, zvlášť ve chvíli, kdy nám mezitím umřeli pamětníci, kteří jsou schopni nějakým relevantním způsobem svědčit o historických zkušenostech z doby válečné a těsně poválečné,"řekl. Zároveň si ale přeje, aby spor byl ukončený co nejrychleji. "Protože rozvoj města a celého regionu poškozuje," dodal Hocke. U Turnova vznáší dědička nárok na 300 hektarů lesa a pozemky.

Advokát Národního památkového ústavu Josef Macek se domnívá, že pro dovolání proti rozsudku důvod je, protože Walderode nesplnil všechny podmínky, aby mohl být oprávněnou osobou. Podle Macka se soud nevypořádal s tím, že po navrácení občanství v roce 1947 Walderode o vrácení majetku nepožádal. Na to však už neměl čas.

Walderode si už majetek po válce převzít nestihl

Walderode přišel o majetek jako Němec na základě Benešových dekretů a spor se týkal i toho, zda se za druhé světové války proti československému státu neprovinil. Soud mu však české občanství v roce 1947 vrátil.

Zabraný majetek Walderode ale nestihl získat zpět, po komunistickém puči v únoru 1948 emigroval a o občanství znovu přišel. V roce 1992 ministerstvo vnitra Walderodemu československé občanství opět vrátilo. Šlechtic pak zažádal o vydání bývalého majetku svého rodu.