Rohan bude znovu šéfovat MS

Štěpánka Hilgertová
0:00
/
0:00

Po víkendovém ME se naplno rozjede mezinárodní sezóna vodních slalomářů. Umělý kanál v Praze - Tróji bude už příští víkend hostit úvodní díl seriálu SP. Za tři roky ho však čeká podstatně významnější akce, neboť v krátké době podruhé zavítá do české metropole MS. I proto jsem si pozval k mikrofonu ředitele obou závodů a také někdejšího mistra světa a stříbrného medailistu z OH na deblkánoi Jiřího Rohana.

Byl jste ředitelem MS i v roce 2006 a kvůli tomu obrovskému množství práce jste vyhrožoval, že už to nikdy dělat nechcete. Co vás přivedlo k tomu, že jste změnil názor?

"Asi každý, kdo organizuje větší akci, tak ví, že je to hodně práce, starostí i nervů. Nejdůležitější je naplnit finančně rozpočet, aby ta akce neskončila krachem. Musíte také vyjednat hodně věcí dopředu, u který nevíte, jak dopadnou. Měli jsme např. pronajaté Výstaviště na zahájení. Je to hodně věcí a proto jsem říkal, že mi to jednou stačilo. Věci se ale vyvíjejí a našel se pádný důvod - 100 let kanoistiky u nás právě v roce 2013."

Zahájení u Křižíkovy fontány bylo opravdu velkolepé. Uvažujete o něčem podobném pro rok 2013?

"Líbilo se nám to. Spojení voda - voda je nádherné. Efekty, fantastická atmosféra Křižíkovy fontány. Myslím, že se to povedlo, takže jelikož mě ani nenapadlo nic lepšího, tak o tom budeme opět uvažovat."

Šéfujete také SP, který Praha přivítá 18. - 20. června. Můžete porovnat, jak je náročné mít na bedrech závod SP a MS?

Jiří Rohan,  foto: ČTK
"MS je o hodně náročnější - rozpočet je pětinásobný, úsilí snad ještě větší. MS se připravuje zhruba 2 roky dopředu, je to náročná činnost."

Při některých SP měli diváci vstup zdarma. To u MS nepřichází v úvahu. Jak to bude při letošním SP?

"My jsme to vyzkoušeli u SP jak s volným, tak i placeným vstupem. O víkendu je tam obecně hodně lidí, ať už jdou na výlet nebo do Zoo. Nechceme je nějak omezovat, ale přece jen letos budeme malé vstupné vybírat."

Už vznikla vize nového vodního kanálu v pražské Tróji. Jak je reálné, že se stihne naplnit do MS v roce 2013?

"Měla by to být zcela zásadní změna, protože by tam vyrostla nová umělá slalomová dráha. Důvod je ten, že bychom se dostali mimo komunikaci, po které teď jezdí auta. Podél trati by byly k dispozici oba břehy, což by nám umožnilo oddělit diváky od závodníků. To je u velkých akci dost důležité. Nevím jestli to stihneme do MS v roce 2013, ale spíše ne."

Štěpánka Hilgertová
Sám jste bývalým slavným závodníkem. Přibližte posluchačům jaký je rozdíl připravovat se na závod SP a na vrchol sezóny v podobě MS?

"Ten rozdíl je obrovský. MS je jeden závod a jeden okamžik. SP má velkou sportovní hodnotu, protože lépe vyjádří výkonnost závodníka během celé sezóny. Ale hodnocení MS je jednoznačně nad SP. Nad MS stojí ještě olympiáda, i když tam je účast vodáků silně omezena, ale média z toho dělají akci úplně jiné kategorie."

O které hvězdy by se měla opírat česká výprava v roce 2013?

"Nemohu hovořit za Štěpánku Hilgertovou, ale počítám s deblem Volf, Štěpánek - doufám, že bude připraven i Standa Ježek, který je na této trati strašně silný. Na druhé straně bych byl rád, kdyby přišli mladí závodníci, kteří ty staré svými výsledky vytlačí."

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio