Rok 1435: Den dětí v královském provedení

Premiéra pohádky O Červené Karkulce, foto:  Archiv spolku Al Mamlaka

Jak jinak než hrou slaví děti svůj mezinárodní den. Děti krajanů v Saudské Arábii společně oslavily svůj svátek na ZÚ v Rijádu, kde pro ně krajanský spolek Čechů a Slováků Al-Mamlaka připravil sportovní i kulturní program.

Je pátek 6. června 2014, deset hodin dopoledne, a rtuť teploměru se právě vyšplhala na 38 stupňů Celsia ve stínu. Podle Hidžry, muslimského kalendáře, se píše rok 1435. Prostor velvyslanectví České republiky v Rijádu zaplňují rozzářené tváře, které patří dětem krajanů z Čech a Slovenska, toho času žijících v Saudské Arábii. A za malou chvíli začne odpoledne plné zábavy a vodních her.

Slavnostního zahájení dětských her v bazénu areálu velvyslanectví se přesně ve dvě hodiny po poledni ujímá pan Jiří Slavík, velvyslanec České republiky v Saudské Arábii. Více než dvacet dětí, s nimi i jejich maminky a tatínkové, se vesele cachtají, skotačí a potápí v chladivé vodě pod horkým rijádským sluncem. Krajanský spolek Al-Mamlaka (arabsky království) sdružuje české a slovenské občany žijící v Saudské Arábii již od roku 2009 a každoročně pořádá den plný zábavy pro děti, které žijí tisíce kilometrů daleko od domova. Letošní Den dětí je obzvláště zajímavý, a to nejen proto, že děti slaví hrou vyžadující mrštnost, plavecké schopnosti a výdrž, ale také proto, že právě dnes je na programu premiéra pohádky o Červené Karkulce. Pohádku nastudoval soubor krajanského spolku „Hraje To!“ a děti se navíc mohou těšit z věcných dárků, které obdrží.

Dětský den v Rijádu,  foto:  Archiv spolku Al Mamlaka

Vřelé poděkování patří dobrovolníkům z řad krajanů, Velvyslanectví České republiky a společnosti G5+, sponzorovi českých knížek - darů pro děti krajanů. Den dětí je prostě dětí den.

klíčové slovo:
spustit audio