Rok členství v unii Česku mnoho nepřinesl, tvrdí politolog Robejšek z Hamburku

Vladimír Špidla při oslavách vstupu do Evropské unie, foto: ČTK
0:00
/
0:00

1. května loňského roku zněla z rampy Pražského hradu písnička Suchého a Šlitra Babeta šla do světa. Spolu s účinkujícími si ji tu na koncertě k oslavám našeho vstupu do Evropské unie zazpívali i tehdejší premiér Vladimír Špidla nebo šéf české diplomacie Cyril Svoboda. Co ale členství v unii za uplynulý rok České republice přineslo? Na to jsem se zeptala ředitele Mezinárodního institutu pro politiku a hospodářství v Hamburku Petra Robejška:

Vladimír Špidla při oslavách vstupu do Evropské unie, foto: ČTK
"Rok je příliš krátká doba, ale musím říci, že ve skutečnosti se nezměnilo nic. Víme, co to nepřineslo. Nepřineslo to očekávaný hospodářský rozvoj. To je věc, která se dala očekávat, ale patřila asi k tomu slavnostnímu vytrubování, když jsme vstupovali do Evropské unie. A mnoho se nezměnilo ani u nás. Myslím-li třeba na naši politickou kulturu, na chování našich politických elit, tak to je ještě vzdálené tomu, že by odpovídalo moderním standardům."

Nicméně lze s Vámi polemizovat právě v tom, že České republice vstup do Evropské unie po ekonomické stránce velký rozvoj nepřinesl. Čísla, která jsou zveřejňována v průběhu posledního roku, hovoří o velmi dobrých ekonomických výsledcích ve všech sektorech...

"Ano, my máme dobré ekonomické výsledky ve všech sektorech, ale když se podíváme na to, kam vyvážíme, co vyvážíme a jak se vývoz strukturuje, tedy jak rychle roste, tak jsou fakta jasná. Exporty nových členských zemí včetně České republiky do Evropské unie nestouply tak rychle jako exporty jiných evropských zemí do unie. To znamená, že ten přínos se nedá spojit se členstvím jako takovým, nýbrž jen odráží určitou tendenci v Evropě. Ostatní evropské státy profitovaly z rozvoje více nežli my."

Foto: Evropská komise
Pokud jde o politickou kulturu, v tom máte jistě pravdu, o tom jistě svědčí i průběh poslední politické krize u nás...

"Přesně tak."

Pokud ale jde o běžný život v české společnosti - to, že se mnoho nezměnilo, pokládáte za dobrou nebo za špatnou zprávu pro Čechy?

"Víte, já si nemyslím, že Evropská unie je pro nás bezpečný přístav. Mnozí si bohužel mysleli a myslí, že vstupem do Evropské unie se dostaneme pod vliv nějaké vyšší civilizace, která nám úžasně prospěje. Evropská unie a členství v ní je pro naši zemi pouze nástroj, možný prostředek k tomu, abychom uskutečňovali naše vlastní cíle. A to, jestli se jako lidé my Češi změníme, to s Evropskou unií souvisí minimálně. Mnohem podstatněji to souvisí s tím, co se v evropském regionu odehrává řekněme od roku 1990, to přestrukturování od éry studené války do moderní doby. To jsou ale procesy, které by probíhaly tak jako tak, s Evropskou unií nebo bez ní. Znamená to, že lidé mohou cestovat, přivážejí se nové zkušenosti a pomalu, v mých očích příliš pomalu, je převádějí do praktického života."

Foto: Evropská komise
A vidíte na našem členství v Evropské unii i něco pozitivního?

"Evropská unie je jednoznačně pozitivní v jednom ohledu, a to je v posilování evropské hospodářské spolupráce. To znamená evropská integrace jako prostor evropské hospodářské spolupráce je nejdůležitější a musím říct realisticky v mých očích jediný skutečný a nepochybně pozitivní výdobytek evropského integračního procesu. Podle mne je Evropská unie řekněme v zenitu svého vývoje. Její obrovská zásluha je mír a hospodářská spolupráce."

Tak tedy uplynulý rok členství České republiky v Evropské unii hodnotil politolog Petr Robejšek z Hamburku.