Rok v číslech

Foto: Gerd Altmann, Pixabay

Zajímavá výročí, rekordní aukce, statistiky, sportovní výsledky. Podívejte se na rok 2019 očima čísel.

Foto: Gerd Altmann, Pixabay

Miroslav Zikmund, foto: Jindřich Böhm, Český rozhlas
LEDEN

296 090

mužů v Česku se počátkem roku 2019 jmenovalo Jiří. Kolik Jiříků během roku přibylo, ukáží statistiky zveřejněné v příštím roce. U žen se největší popularitě těší Jana. Nikoho asi nepřekvapí, že nejčastějším příjmením je Novák (ová).

ÚNOR

100

leté jubileum oslavil 14. února cestovatel Miroslav Zikmund. Už za svého života se spolu svým přítelem Jiřím Hanzelkou stal legendou. Dvojice H+Z navštívila přes 80 zemí, ve světě proslavila bývalé Československo a vozy Tatra a mimo jiné dojednala i zakázky pro československý průmysl. Celoživotní přátele neodloučilo ani 20 let nemilosti komunistického režimu, rozdělila je až Hanzelkova smrt v roce 2003. Na století Miroslava Zikmunda a Jiřího Hanzelky nezapomněla ani Česká pošta, která v době oslav vydala příležitostné poštovní razítko s textem "M. Zikmund, Zlín 1", a to k příležitosti speciálního poštovního archu Století Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda.

Foto: Gerd Altmann, Pixabay / CC0
BŘEZEN

4

Česko má po Německu, Nizozemsku a Slovinsku čtvrtou nejstabilnější ekonomiku v EU. Vyplynulo to z letošního výzkumu Allianz Euro Monitor, který každoročně hodnotí stabilitu a zdraví ekonomik eurozóny a dalších zemí EU. Mezi ukazatele patří rozpočtová udržitelnost, konkurenceschopnost, zaměstnanost a produktivita a zahraniční dluh. Loni byla ČR v žebříčku na prvním místě. Česko získalo 7,8 bodu, vedoucí Německo 8 bodů. Slovensko je se 7,1 bodu na dvanáctém místě.

DUBEN

31 324

kraslic na jediném stromě. Heřmanice drží nový český rekord. Do poslední chvilky se vyfukovaly, donášely a hromadily. Namalovaná velikonoční vejce lidé zavěsili na ořech v zahradě Mateřské školy Požární. Po zápisu ostravského komisaře agentury Dobrý den si všichni mohli oddechnout: Podařilo se!

KVĚTEN

65 000 000

Dílo Františka Kupky se stalo nejdražším obrazem v české historii. Vyvolávací cena olejomalby, která je protějškem Plochy příčné I, byla stanovena na 28 milionů korun. Cena se nakonec po mnoha nabídkách vyšplhala až na astronomických 65 milionů korun, což je nejen Kupkův rekord, ale zároveň historický rekord českých aukcí. Po připočtení všech aukčních poplatků nový vlastník za dílo zaplatil celkem 78 milionů korun.

ČERVEN

192

litrů piva na hlavu, tedy 384 půllitrů, se ročně uvaří v Česku. Jsme tak první před Belgičany. V počtu pivovarů na osobu jsme ale až třetí, vyplývá ze statistik organizace Brewers of Europe zpracované projektem Evropa v datech. Češi nejsou na prvním místě žebříčku jen v produkci piva, ale i v jeho konzumaci. Analytici nicméně upozorňují, že statistiky nám vylepšují zahraniční turisté. Podle posledních celoevropsky srovnatelných dat z roku 2017 se v ČR vypilo na hlavu 138 litrů piva. To odpovídá 276 půllitrům anebo také 13 basám a ještě 16 pivům k tomu.

ČERVENEC

1

Barbora Strýcová, foto: Rostlislav Duršpek, ČRo
Tenistka Barbora Strýcová zažila ve 33 letech největší úspěch kariéry. Po wimbledonském triumfu se poprvé stala světovou jedničkou ve čtyřhře. Prestižní trofej získala s Sie Šu-wej z Tchaj-wanu. Nejlepší výsledek na grandslamu zaznamenala plzeňská rodačka i ve dvouhře navzdory prohře 1:6, 2:6 v semifinále s Američankou Serenou Williamsovou.

SRPEN

19,5

stupně Celsia dosáhla průměrná teplota letních měsíců na našem území. Meteorologické léto (červen až srpen) bylo v České republice nejteplejší od začátku měření v roce 1961.

ZÁŘÍ

34 105

korun dosáhla průměrná hrubá měsíční mzda ve druhém čtvrtletí letošního roku. To je o 2 290 korun více než ve stejném období roku 2018. Za růstem mezd hledejme růst české ekonomiky, tuzemským společnostem se daří a brzdí je snad jen nedostatek pracovních sil. Nezaměstnanost je v ČR nejnižší v rámci celé Evropské unie.

Foto: Petr Bušta, archiv ČRo
ŘÍJEN

30 000 000

zvukových nosičů se po celém světě prodalo s písněmi Karla Gotta. Smrt osmdesátileté legendy českého popu začátkem října tak otřásla nejen českými fanoušky. Během své pěvecké kariéry nahrál pro společnost Supraphon 1300 písní. Celkem v Česku i zahraničí vydal 293 sólových alb. Po jeho úmrtí lidé zadávali do vyhledávače Googlu jeho jméno tak často, že se na chvíli stal dokonce jednou z nejvyhledávanějších osobností na světě.

LISTOPAD

52

hodin expozice potřeboval český astrofotograf Jan Veleba, aby zachytil mlhovinu v souhvězdí Kéfea, která je 650 světelných let daleko. Souhvězdí bylo dlouhou dobu fotograficky opomíjené, astronomové říkali, že v něm nic není. Veleba však zachytil mlhovinu zvanou Tmavý žralok (Dark shark) se dvěma namodralými mlhovinami a dvěma hvězdami. Se snímkem vyhrál listopadovou soutěž o nejlepší fotografii vesmíru z Česka, informoval Pavel Suchan z Astronomického ústavu.

Foto: Ondřej Tomšů
PROSINEC

17 000 000

odbavených cestujících v rámci jednoho kalendářního roku. Počtvrté v řadě padl na pražském Letišti Václava Havla historický rekord. Mezi nejoblíbenější destinace patří dlouhodobě Londýn, Amsterdam, Moskva nebo Paříž.