Rusko uzavřelo kohoutky, ale Praha je v klidu

Foto: ČTK

Od pondělního večera neteče do Česka ropa z východu, protože Rusko kvůli svému sporu s Běloruskem uzavřelo obě větve ropovodu Družba. Situace ale podle politiků i analytiků není nikterak dramatická. Blíže k tomu Zdeněk Vališ.

Foto: ČTK
Přesněji řečeno, ropa proudí z východu do Česka dál, a to ze zásobníků, které máme na Slovensku. A pokud nedojde k obnovení dodávek ropovodem Družba, poteče ještě dalších zhruba sedm dní. Ani pak by ale nemělo Česko potíže, protože na svém území má zásoby na další více než tři měsíce. Podle ministra průmyslu a obchodu Martina Římana není vůbec ohrožen chod hospodářství.

"Jediné, co by mohlo vzniknout, by byla nějaká úplně zbytečná panika, kdyby se lidé předzásobovali, kdyby vznikaly fronty nečerpacích stanicích. Zásoby jsou skutečně dostatečné a máme další technické možnosti."

O jaké jiné technické možnosti jde? Ropovodem Družba sice Česko zabezpečuje dvě třetiny své spotřeby ropy, ale má k dispozici rovněž ropovod vedoucí z německého Ingolstadtu. Ten byl postaven právě kvůli snížení závislosti na ruském ropovodu v devadesátých letech minulého století. Martin Říman připomíná, že tento ropovod je zcela vyhovující alternativou, protože má velkou kapacitu.

"Ropovod z Ingolstadtu má vyšší kapacitu, než ropovod Družba a běžné dnešní dodávky z Ingolstadtu dohromady. Z technického a kapacitního hlediska máme na rozdíl od jiných zemí, třeba Slovenska, plnohodnotnou alternativu."

Ministr Říman také vyvrací námitku, že ropovodem z Ingolstadtu lze přepravovat pouze tzv. lehkou ropu ze Severního moře. Pokud by zůstal ropovod Družba dlouhodobě uzavřen, mohla by přes Ingolstadt proudit i těžká ruská ropa, což by nebyla žádná novinka.

Martin Říman
"Už dnes zhruba deset procent toho, co jde ingolstadským ropovodem, je těžká sirnatá ruská ropa. Z technického hlediska lze přepravovat chvíli jeden typ ropy, chvíli jiný typ ropy, a to v plné míře na pokrytí spotřeby České republiky. Je to tedy další pojistka, kromě těch značných zásob, které už Česká republika má."

Potíž je pouze v tom, že ruská ropa, směřující do Česka přes Ingolstadt, se musí dopravovat po moři v tankerech. A tato varianta je přece jen nákladnější. Nabízí se otázka, zda by nebylo možné ještě více diverzifikovat dodávky ropy pro Česko. K větší diverzifikaci ostatně vyzval v souvislosti se současnou situací premiér Mirek Topolánek. Jak řekl Radiu Praha hlavní analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka, nějaké hodně okrajové cesty by se ještě našly.

"Obávám se, že diverzifikace, kterou nyní máme je asi nejvyšší možná. V kritických chvílích jsme schopni využít loni privatizovaného Unipetrolu a jeho nového vlastníka polský PKN Orlen, respektive jeho rafinérie v Polsku, která je částečně zásobitelná i z moře nebo by se dala využít síť maďarského Molu, který má s PKN vynikající vztahy a majetkové propojení se slovenským Slovnaftem."

Přerušení dodávek ropovodem Družba, jakkoli Česko přímo neohrožuje, má nyní hlavně nepříjemný psychologický dopad. Nelze však předpokládat, že by Rusko hodlalo přerušit export ropy na delší dobu. Prezentuje se vůči Evropě jako důvěryhodný dodavatel a navíc příjmy z ropy a zemního plynu představují asi polovinu jeho vývozu