Česko se snaží snížit odkázanost na ropovod Družba

r_2100x1400_radio_praha.png

Orkán, který v uplynulých hodinách zasáhl většinu Evropy, mimo jiné na Ukrajině způsobil přerušení provozu ropovodu Družba. Již podruhé za sebou tak přestala do České republiky proudit ruská ropa. Výpadek lze po nějakou dobu pokrývat z českých zásobníků na Slovensku, nelze se ale ubránit pocitu energetické zranitelnosti země.

Foto: ČTK
Podle Václava Bartušky, který na českém ministerstvu zahraničí obsadil nedávno zřízenou funkci velvyslance pro energetickou bezpečnost, si v tomto směru Česká republika nestojí nijak špatně: "My jsme v rámci Evropské unie jednou z nejvíce zabezpečených zemí díky tomu, že vlastně z primárních zdrojů energie dovážíme poměrně málo. My jsme schopni elektrickou energii vyrábět sami ze svých zdrojů, to je jádro a uhlí, případně voda. Dovážíme vlastně pouze zemní plyn pro vytápění a ropu pro dopravu a chemický průmysl. Takže v rámci unie jsme mezi zeměmi spíše v dobrém postavení. Byli jsme v nějaké přehledu asi pátí z dvaceti pěti."

Mnohem citlivější je podle Bartušky zemní plyn, kde je Česká republika plně odkázaná na dodávky z Ruska, zatímco ropu lze běžně koupit na světových trzích a přepravit i jinou cestou. Nicméně více než polovina dovážené ropy proudí do České republiky právě ropovodem Družba a kromě případných poruch jsou zde i obchodní a politická rizika. Evropa opakovaně zažila přerušení dodávek východní ropy kvůli sporům Ruska s jeho sousedy. Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman o tom před týdnem jednal s ruským velvyslancem. Podle ministra z debaty vyplynulo, že ruská strana nemůže podobné situace do budoucna vyloučit.

Za těchto okolností se ve čtvrtek sešla Bezpečnostní rada státu, aby se zabývala zajištěním energetické bezpečnosti republiky. V případě krize dodávek ropovodem Družba lze ropu ve valné většině přivést jihozápadní cestou. A možné investice v řádu stovek milionů jsou podle Bezpečnostní rady přiměřené, řekl po jejím jednání vicepremiér Alexandr Vondra: "Při plném využití té kapacity ingolstadtského ropovodu lze pokrýt valnou většinu našich potřeb a pokud z toho budou vyplývat nějaké dodatečné investiční nálady, nejsou ani nepřiměřeně vysoké."

Podle dřívějšího vyjádření ministra průmyslu a obchodu Martina Římana by ani nešlo o přímé náklady státu. Provoz ropovodů zajišťuje firma Mero, která je sice státní, ale podle ministra jistě ani v budoucnu nebude potřebovat dotace.

Analytik společnosti Colosseum Jiří Šťastný považuje za správné, že vláda přemýšlí o krizových scénářích: "Jiné řešení, které by bylo relativně rozumné, tato země nemá."

Jednání o případných dodávkách ropovodem TAL z italského Terstu do německého Karlsruhe a poté ropovodem Ingolstadt do středočeské Nelahozevsi zahájila Česká republika již minulý týden.