Rybáří už loví kapry na vánoce

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

I když do vánoc schází ještě dost dlouhá doba, už teď se na ně některé profese připravují, například rybáři. Výlovy rybníků jsou v plném proudu, aby mohly být ryby, především tradiční kapři, připraveny na sváteční stůl. Rybníkářství přitom není jen doménou jižních Čech, staletou tradici má i na jižní Moravě.

Foto: ČTK
Muži v gumových pláštěnkách a vysokých holínkách nabírají ryby do čeřenů a lesklá těla se sypou na korby nákladní aut. Jsme na hrázi rybníka Vrkoč mezi jihomoravskými Pohořelicemi a Mikulovem.

"Ráno byl proveden zátah, ryby byly nabrány do nevodů a teď probíhá třídění slovených ryb. Podle druhů i podle hmotnosti. Vytříděné ryby jsou dopraveny na sádky, což je takový sklad ryb, kde jsou až do doby prodeje. Všechny ryby jsou určeny na vánoční trh," říká Václav Putschogl z Rybníkářství Pohořelice.

Foto: ČTK
Během čtyř dnů vylovili jejich rybáři jen z Vrkoče 270 tun kaprů a přes 20 tun dalších ryb, tolstolobiků, amurů, ale i sumců a štik. Místní rybářství přitom hospodaří celkem na 133 rybnících, mezi ně patří i největší moravský rybník Nesyt. I na Moravě má přitom rybníkářství staletou tradici. Většina rybníků byla založena už v 15. století.

"Máme k dispozici mapu z roku 1736. V povodí říčky Jevišovky je celá řada rybníků s rozlohou přes 100 ha. Další soustava rybníků byla kolem Litavky. Největší rybník měl rozlohu téměř 1000 ha. Takový rybník dnes v Česku neexistuje. Téměř všechny rybníky na jižní Moravě byly v průběhu 19. století zrušeny a pozemky byly použity v zemědělství."

Podobný osud měl i rybník Vrkoč. Ten byl vybudován panem Žabkou z Nymburka kolem roku 1535. Zrušen byl o tři staletí později roku 1850 jako poslední z pohořelických rybníků. Obnoven byl potom po 2. světové válce, konkrétně v roce 1951. Se svými 2,5 hektary patří mezi největší jihomoravské rybníky.