S Laternou magikou se můžete vydat na Podivuhodné cesty Julese Verna
Svět verneovek i prvních filmových nadšenců ožije na chvíli v novém představení Laterny magiky s názvem Podivuhodné cesty Julese Verna. Jejich premiéra, ostatně jediná premiéra Laterny magiky v této sezóně, proběhla ve čtvrtek 19. února. My vás na představení pozveme v dnešní kulturní rubrice.
"Kromě pocty Vernovi a počátkům kinematografie se to vlastně i týká otázky muže, který napsal 88 knih a nevedl nějak moc optimální rodinný život a i tomu se naše inscenace věnuje. Je tam nejen humor a různé naše dětinskosti, ale i místu umělce v rodině a vůbec soužití s umělcem."
Na scénáři spolu s režisérem spolupracovala také dramaturgyně Markéta Bidlasová. Také ona se v dětství s dílem Julese Verna setkala, ale její přístup k němu nebyl tak nadšený."Četla jsem ho poměrně málo, protože mně tenkrát přišel komplikovaný a zdálo se mi, že tam není dostatek ženských postav a milostných linií, což mě jako holku samozřejmě zajímalo. Teď jsem musela kvůli této práci nastudovat Vernovy romány a opravdu tam tahle linka příliš přítomná není, nicméně my jsme ji tam v rámci naší férie trochu doplnili, protože jsme si říkali, že ti filmaři, kteří nám v naší inscenaci natáčejí verneovský příběh si, jak už to tak filmaři dělají, ten román přizpůsobí a tu krásnou hrdinku tam stejně dosadí, protože ji tam potřebují, diváci se chtějí dívat na krásnou herečku. Máme tam tedy prostor i pro ženské role. Důležitou roli v celém příběhu hraje i manželka pana Verna, Honorine. Takhle jsme mé dětské výhrady k tvorbě Julese Verna doplnili."
Verne do Laterny magiky patří
Multimediální inscenace se odehrává v prostředí filmového ateliéru, ve kterém se právě točí, nebo se štáb o to alespoň snaží, filmová verze románu Tajuplný ostrov. Představení je podle Markéty Bidlasové určeno nejen školním dětem, pobavit by se měl i jejich dospělý doprovod, zvláště pokud v něm zůstalo alespoň trochu z doby, kdy hltal dobrodružství kapitána Nema a dalších Vernových hrdinů.Proč se vlastně téma života a díla Julese Verna v Laterně magice objeví, to vysvětlil umělecký šéf Zdeněk Prokeš.
"Myslím si, že je to spojení velmi příhodné, a také od svého příchodu do Laterny magiky v roce 2010 jsem chtěl, aby se to téma stalo součástí Laterny magiky, protože si myslím, že jeho vize budoucnosti, vědeckofantastické romány, jsou přímo předurčeny k tomu, aby se Laterna magika toho tématu chopila."V Podivuhodných cestách Julese Verna se představují hostující herci i členové Laterny magiky, na rozdíl od jiných inscenací je v této mnoho činoherních rolí, tu titulní ztvárnil Jiří Zapletal z Klicperova divadla.