Sbírka Darujte hračku opět plní dětská přání

Jakub Hritz (Foto: Khalil Baalbaki, Achiv des Tschechischen Rundfunks)

Už šestnáctým rokem se Český rozhlas a Tango Havlíčkův Brod snaží dětem plnit jejich vánoční přání. Letošní sbírka Darujte hračku začala 18. listopadu. Hračky, ale i praktické dárky, putují do dětských domovů, ústavů sociální péče a stacionářů, k dětem znevýhodněným fyzicky, mentálně i sociálně. V pořadu Panorama sbírku představí Jakub Hritz z Českého rozhlasu.

Jakub Hritz,  foto: Khalil Baalbak
Různých charitativních akcí a sbírek bývá před Vánocemi hodně. V čem je výjimečná sbírka Daruj hračku?

"Já vás musím hned na začátku opravit. Jmenuje se Darujte hračku, my jsme to minulý rok změnili kvůli tomu, že máme svoji webovou stránku www.darujtehracku.cz. Ta sbírka je ojedinělá asi tím, že byla jedna z těch úplně prvních. Běží už osmnáctým rokem a s Českým rozhlasem šestnáctým. Za tu dobu se podařilo splnit několik desítek tisíc přání."

Můžete shrnout princip sbírky?

"Sbírka je založená na databázi dětských malovaných přání, těch je tam pro letošek 5180. Základem je, aby se lidé podívali na www.darujtehracku.cz, tam se mohou zaregistrovat, vybrat si konkrétní dítě, jeho přání, a to mu poté splnit."

O jaké hračky mají děti největší zájem?

"Je to různé. Zezačátku to byly zejména panenky, autíčka...a jak se věk dětí zvyšuje a svět okolo nás se vyvíjí, tak se postupně mění i struktura těch přání. Objevují se tam tablety, mp4, mp3 přehrávače, takže elektronika. Nechybí tam ale ani třeba prostěradla, povlečení, teplákové soupravy...loni jsme tam měli takovou zvláštnost, a to byly činky. Byl to šedesátikilogramový balík s činkami, takže to jsme si opravdu mákli."

O jaké dárky mají naopak nejvíce zájem dárci?

"Samozřejmě o ty levnější věci, to bezesporu. Když tu sbírku spouštíme, tak lidé, kteří se účastnili i v minulých letech, jsou už u počítače připraveni a rezervují si ty levnější dárky. Ty dražší, jako je notebook, tablet nebo televizor, tak ty tam zůstávají delší dobu. Pak třeba přijde firma, která nakoupí čtyři tablety, a rovnou je k nám do rozhlasu doveze."

Jak se člověk může zapojit do této sbírky?

"Základem je www.darujtehracku.cz, tam je potřeba se zaregistrovat, vybrat si přání a samozřejmě ho splnit, to znamená koupit. Možnosti, jak jej dostat do Českého rozhlasu, jsou tři. Můžete jej donést osobně na Vinohradskou 12, Praha 2, poštou anebo zdarma přepravním partnerem sbírky společností GLS. To má výhodu v tom, že vám zdarma z domova odveze dárek až k nám do rozhlasu, takže se dárci vůbec o nic nemusejí starat."

Jak to vypadá letos? Kolik přišlo přání a kolik je už třeba splněno?

Foto: archiv ČRo
"My máme letos v databázi 2590 dětí, ty počty se samozřejmě různě mění, protože děti z dětských domovů i odcházejí, takže jsou pak z databáze vyřazeny. Je tam 5180 přání a v současné době (pátek 5. prosince) je splněných 2145. To znamená, že se dostáváme někam k polovině, a když si uvědomíme, že rezervovaných jich je 3138, tak se k tomu v podstatě krásně blížíme."

Stalo se vám někdy, že jste nesplnili všechna přání?

"Stalo. Nelze samozřejmě splnit úplně všechna přání. My ale bereme i nekonkrétní dárky, to znamená, že pokud má někdo doma nějakou hračku, která už třeba není využitá nebo má nějakou novu, která se neuplatnila, tak budeme rádi, když nám ji sem přinesou, protože ty děti, které nebudou mít splněný konkrétní dárek, tak těm se potom přiřadí nějaký z těchto. Jde o to, aby všechny děti pod stromečkem našly nějaký dárek a byly šťastné."


Slyšeli jsme, že jednou z možností, jak se do sbírky zapojit, je doručit dárek osobně k vánočnímu stromku do rozhlasové recepce na Vinohradské 12. Tam bylo v pátek velmi živo. Lidé nosili hračky, které přebíralo a vybalovalo několik děvčat. Na to, co nejvíce lidé přinášejí, jsem se zeptala Veroniky Ročkové a Natálie Čermákové.

„Nosí úplně všechno. Od oblečení, přes knížky až po elektroniku.“

Jste schopné odhadnout, kolik jste toho už dneska vybraly?

„Já bych řekla, že to může být za dnešek až přes sto hraček.“

Zaujala vás nějaká věc?

„Mě zaujalo, když si chlapec přál povlečení.“

A už ho dostal?

„Ano.“

A nějaké chlapecké, s autíčkem?

„Se lvem.“

Je tam třeba něco, co by zaujalo i vás osobně?

„Samozřejmě. Jsou tam kabelky, je tam hodně elektronika, telefony, tablety a tak.“

Pokud byste se ještě chtěli do sbírky zapojit, stačí navštívit její internetové stránky a splnit někomu jeho vánoční přání.