Šéf diplomacie chce společné stanovisko ústavních činitelů k Číně

Foto: josullivan.59 on Trend hype / CC BY-NC-SA

Na stanovisku k dopisu čínského velvyslance kvůli misi senátorů na Tchaj-wan by se měli shodnout všichni ústavní činitelé. Uvedl to ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) po jednání s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS).

Foto: josullivan.59 on Trend hype / CC BY-NC-SA

Podle Vystrčila by stanovisko mělo být dostatečně razantní. V opačném případě doporučí Senátu přijmout vlastní odmítavý postoj. Petříček označil lednový dopis, v němž čínská ambasáda varovala tehdejšího předsedu Senátu Jaroslava Kuberu i české podnikatele před důsledky cesty na Tchaj-wan, za nestandardní.

Miloš Vystrčil,  foto: archiv Senátu ČR
Vystrčil zopakoval, že dopis je výhrůžný až vyděračský a staví Česko do lokajské pozice. Vyzval proto prezidenta Zemana, aby objasnil, jak se dopis ke Kuberovi dostal.

"Proč byl předán Jaroslavu Kuberovi takovýmto nestandardním způsobem? A proč na něj nebyla ze strany Kanceláře prezidenta ČR nebo ze strany prezidenta v podstatě žádná reakce?"

Vystrčil chce od Zemana vědět, zda dopis četl a proč na něj příslušným a přiměřeným způsobem nereagoval. Zeman už dříve uvedl, že senátorská mise na Tchaj-wan není v ekonomickém zájmu Česka.

Předseda Senátu si chce také ověřit, jak s dopisem čínské ambasády souvisí dva podpůrné přípisy od ředitele zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolfa Jindráka. Všechny tři dokumenty, které byly nalezeny v aktovce zesnulého předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) a které byly předány i policii, dal Vystrčil novinářům k dispozici. Kubera dokumenty údajně dostal během novoročního oběda se Zemanem na Hradě.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček řekl, že prezident věc nebude komentovat a připomněl, že se s Vystrčilem setká začátkem března: "Právě na tomto jednání má pan předseda Senátu příležitost celou věc v klidu prodiskutovat."

Šéf Senátu: O cestě na Tchaj-wan rozhodnu po poradě s ústavními činiteli

Předseda Senátu uvedl, že o případném uskutečnění cesty se rozhodne až po schůzce s ústavními činiteli a poradě s odborníky. Řekl také, že nyní se cesty do východní Asie spíše ruší kvůli šíření koronaviru.

S čínským velvyslancem minulý týden hovořil náměstek ministra zahraničí, vytkl mu, že dopis nepovažuje za standardní formu diplomatické komunikace. Vystrčil se naopak s velvyslancem sejít nechystá. Přijal by ho podle svých slov pouze v případě, že by se ambasador přišel omluvit a oznámit, že svou pozici v Česku opouští.

Ministr zahraničí požáadl o uspořádání veřejného slyšení k česko-čínským vztahům

Ministr zahraničí Petříček požádal předsedu Senátu, aby horní komora uspořádala veřejné slyšení k česko-čínským vztahům: "Věcnou debatu se zapojením odborné veřejnosti, o tom, jaké jsou naše zájmy ve vztahu k Číně."

Podle předsedy Senátu by se veřejné slyšení mohlo konat do tří měsíců. Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení.