Senátní volby vyhrála levice, ČSSD zvýší tlak na odchod vlády

Foto: ČTK

Senátní volby vyhrála levice. Nejsilnější klub bude mít opět sociální demokracie, která má 46 senátorů. Vládní strany si naopak pohoršily. Například ODS bude mít svůj zatím vůbec nejmenší klub - 15 senátorů. Komunisté získali z 12 duelů jediné senátorské křeslo. Tak skončily volby do Senátu.

Bohuslav Sobotka,  foto: ČTK
Horní komora má 81 členů a každé dva roky se obměňuje jeho třetina. Voliči tak rozhodovali o 27 senátorech. Sociální demokraté získali 13 obvodů. Celkem má strana 46 senátorů, nejvíc zákonodárců v historii. Levice bude mít v horní komoře i ústavní většinu. Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka tvrdí, že strana splnila hlavní cíl, aby mohla v horní komoře blokovat vládní návrhy:

"To, že má sociální demokracie nadpoloviční většinu v Senátu, je velmi důležité pro to, abychom mohli korigovat záměry vládní politiky v legislativní oblasti, abychom mohli napravovat chyby ve vládních návrzích. Také je to šance na to, abychom zablokovali jakékoliv snahy měnit Ústavu ČR způsobem, který by byl nepřijatelný pro většinu společnosti."

Volby do třetiny senátu podle ČSSD ukázaly, že občané žádají politickou změnu. Sociální demokracie je proto rozhodnuta ještě důrazněji tlačit na odchod vlády premiéra Petra Nečase. Právě pro občanské demokraty skončily volby neúspěchem. V Senátu budou mít svůj zatím nejmenší klub - jen 15 křesel. Ve volbách získala ODS čtyři křesla. Podle předsedy strany a premiéra Petra Nečase bude ODS řešit, proč ve volbách důvěru voličů ztrácí:

Petr Nečas,  foto: ČTK
"Nám postoupilo do druhého kola deset senátních kandidátů a čtyři z nich se stali senátory. Ty volby je nezbytné vnímat v celku s výsledkem, který byl minulý týden. Minulý týden i tento týden je neúspěch. To jsme konstatovali naprosto jednoznačně."

Komunisté získali jediné senátorské křeslo. To obhájil chomutovský senátor Václav Homolka. V jedenácti dalších volebních obvodech kandidáti KSČM, kteří prošli do druhého kola voleb, neuspěli. Podle předsedy strany Vojtěcha Filipa je to poučení pro strategii v příštích senátních volbách:

"Byl to ten minimální cíl, který jsme měli, aby KSČM obhájila mandát, který vypršel. Jsem rád, že Václav Homolka uspěl. Pro nás je to poučení pro senátní volby za dva roky, jakým způsobem vést kampaň mezi prvním a druhým kolem. Před dvěma lety jsme neměli ve druhém kole nikoho, letos jsme se do druhého kola dostali, příště si troufáme na víc."

Krajské i senátní volby také ukázaly, že se voliči vracejí lidovcům. Ti ve volbách obhájili v koalicích tři senátorská křesla. TOP 09/STAN získali dvě křesla, což je podle předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga úspěch.

Zleva Petr Šimůnek,  Vojtěch Filip a Jiří Dolejš z KSČM,  foto: ČTK
Několik volebních obvodů poutalo velkou pozornost. Jedním z nich byla Praha 8, kde v prvním kole poprvé v historii vyhrál komunista. Jiří Dolejš stál proti Daniele Filipiové z ODS. Zatímco volební účast v celé republice byla ve druhém kole byla velmi nízká, necelých 19 procent, v Praze 8 přišlo k urnám bezmála 30 procent voličů. Zvítězila Filipiová. Podle jejích slov právě účast komunistického kandidáta ve druhém kole přiměla voliče k tomu, aby k urnám přišli znovu.

"Já jsem byla celý minulý týden v ulicích, a ty reakce lidí byly jednoznačné. Říkali, my jsme v prvním kole volit nešli, protože je takové obecné znechucení politikou. Vyburcovalo je právě to, že mým protikandidátem byl komunistický kandidát."

Pozornost se soustředila i na Prahu 2, kde vyhrál Libor Michálek. Kandidoval za koalici lidovců, pirátů a zelených. Veřejnosti byl známý od okamžiku, kdy upozornil na nekalé praktiky kolem výběrových řízení na Státním fondu životního prostředí. Na základě této aféry rezignoval ministr životního prostředí Pavel Drobil. Zisk necelých 75 procent hlasů nového senátora Michálka překvapil:

Tomio Okamura,  foto: ČTK
"Je to pro mě překvapení, nečekal jsem tak výrazný výsledek. Díky tomu, že se ODS i TOP 09 vyjádřili na podporu pana Křečka, tak je to pro mě tím víc potěšující."

Na Praze 4 lékařka Eva Syková (za ČSSD) porazila dosavadního senátora za ODS, divadelníka Tomáše Töpfera. Pozornost se upírala i na Brno, kde zvítězila bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová, která kandidovala jako nezávislá za Stranu zelených. V senátu bude i horolezec. Za hnutí Ostravak vyhrál Leopold Sulovský, který zdolal Mount Everest. Ve Zlíně zvítězil podnikatel Tomio Okamura nad hejtmanem Stanislavem Mišákem (ČSSD). Krátce poté Okamura oficiálně oznámil kandidaturu na prezidenta:

"Důvěra voličů mě přesvědčila, že má smysl v přímé volbě kandidovat a získat co nejsilnější mandát k prosazení důležitých změn pro naši republiku. Proto ted oficiálně ohlašuji, že se budu ucházet o prezidentskou kandidaturu."

Čekalo se i na výsledky Vsetína. Tady obhájil křeslo Jiří Čunek (KDU-ČSL). Poprvé na sebe upozornil, když město Vsetín pod jeho vedením dalo v říjnu 2006 vystěhovat z centra vesměs romské neplatiče nájemného. V Teplicích vysoko zvítězil jejich primátor Jaroslav Kubera za ODS, který je v Senátu už od roku 2000. Získal 80 procent hlasů.

Foto: ČTK
Úspěch levicových stran podle ekonomů ještě více zkomplikuje přijímání vládních úsporných reforem. Na českou ekonomiku ale přímý nepříznivý vliv mít nebude, protože zahraniční investoři jsou mnohem citlivější na výsledky voleb do Poslanecké sněmovny.

Kompletní výsledky voleb byly k dispozici zhruba za tři hodiny poté, co se uzavřely volební místnosti. Známé jsou i některé statistiky. Česko bude mít jen 14 senátorek. Ženám tak připadne 17 procent křesel. Nejvíce hlasů získala Daniela Filipiová (ODS) v Praze 8, kde jí ve finále dalo hlas 19.284 lidí. Dostala víc hlasů, než kolik jich bylo celkem odevzdáno v 15 jiných obvodech.

Senátní volby zaznamenaly i několik kuriozit. Nebývalou voličskou účast měla ve druhém kole obec Svatava na Sokolovsku. Účast přes 45 procent však vznikla chybou v zápise. O hodinu déle než v celé republice se volilo v obci Bohy na severním Plzeňsku. Zasekly se tam totiž dveře v domě, kde se nachází volební místnost. V Michálkově štábu zase nechyběl pirát s papouškem na rameni.