Setkání krajanů v Mladé Boleslavi

Mladá Boleslav, foto: Miloš Turek

V Mladé Boleslavi začalo ve čtvrtek setkání českých krajanů, kteří pocházejí z tohoto regionu, tedy z Mladoboleslavska. Potrvá až do neděle a účastní se ho Češi ze Severní Ameriky, Austrálie i několika evropských zemí. Do Mladé Boleslavi se vypravila Milena Štráfeldová, které jsem se telefonicky zeptal na podrobnosti.

Mladá Boleslav,  foto: Miloš Turek
"Je to už druhé setkání rodáků z Mladoboleslavska. To první proběhlo v roce 2000, když si Mladá Boleslav připomínala kulaté výročí. Tehdy jsem přijelo 200 krajanů, kteří z tohoto regionu pocházejí. Nebyli to jenom oni sami, ale například jejich předkové, byli mezi nimi potomci Čechů, kteří se vystěhovali například až do Tasmánie. Jedním z účastníků byl také Miloslav Rechcígl, což je prezident Společnosti pro vědy a umění, která bude mít příští týden svůj kongres v Českých Budějovicích. Letošních účastníků setkání rodáků z Mladé Boleslavi a okolí je asi stovka. Pokud jsem zatím měla možnost zjistit, tak pocházejí z Kanady, ze Spojených států, opět z Austrálie, z Nového Zélandu, ale také třeba z Německa, z Holandska a dalších evropských zemí."

Jsou mezi krajany, kteří přijeli do Mladé Boleslavi, nějaké zajímavé osobnosti?

"Přijeli sem například sourozenci Samešovi. Jejich tatínek odešel ve třicátých letech minulého století z Československa a doputoval až na Tahiti. Tak že oni sami se narodili na Tahiti, a dnes žijí v Austrálii a na Novém Zélandě. Nejstarší účastník toho letošního setkání je dvaadevadesátiletý pan František Eliáš, který nežije daleko, žije v Německu. Je to poměrně proslulý fotograf, který svoje fotografie vystavoval potom na souborné výstavě tady v Mladé Boleslavi, když měl příležitost se poprvé zase vrátit do Československa začátkem devadesátých let. Emigroval do Německa už po roce 1968. A je tady i velká skupina krajanů z Daruvarska, z Chorvatska, z Dolan, což je jedna z vesnic poblíž Daruvaru. Sem přijel sedmdesátičlenný soubor. Jsou to divadelníci, muzikanti, tanečníci, zpěváci, a pro ně je tady připraven opravdu náročný program. Během každého z těch tří dnů, po které to setkání v Mladé Boleslavi trvá, budou mít tři nebo čtyři vystoupení přímo ve městě i v okolí."

Jaký je program tohoto setkání v Mladé Boleslavi?

"V pátek zde probíhal celodenní seminář o vystěhovalectví, v sobotu čeká účastníky setkání středověký jarmark v Mladé Boleslavi nebo národopisné slavnosti v Mnichově Hradišti. Čeká je také velké setkání s představiteli města, a v neděli se vypraví na Turnovsko, na Dlaskův statek a do Muzea českých granátů."