Do Mladé Boleslavi se můžete nově vypravit i za letadly a sysly

Foto: ČTK

V Mladé Boleslavi bylo o minulém víkendu otevřeno Letecké muzeum Metoděje Vlacha. Podíváme se do něj v rubrice Panorama. Jejím hostem bude vedoucí muzea Vladimír Handlík.

Foto: ČTK
Proč se vlastně vůbec otevřelo letecké muzeum právě v Mladé Boleslavi? Toto město si člověk spojí spíše s jiným dopravním prostředkem, než s letadlem...

"Správně, Mladá Boleslav je město automobilů. Ta továrna, která předcházela Škodovce, která se jmenovala Laurin a Klement, zaměstnávala jednoho velice zajímavého pána, který se jmenoval Metoděj Vlach. Byl to montér motorů, později šéfmontér. Tehdy tady létal inženýr Otto Hieronymus, slavný závodník a letec, tak on mu dělal pomocníka a všechno si okukoval, později pak začal stavět svoje letadla. Postupně postavil čtyři. To čtvrté mu v roce 1912 vzlétlo a my jsme až dodatečně zjistili, že to je původní a první česká konstrukce, tak proto ta Mladá Boleslav."

Co u vás v muzeu návštěvníci mohou vidět?

Foto: ČTK
"Když k nám návštěvníci přijdou, tak první, co je v hlavní hale zaujme, je obrovská vitrína s maketami letounů. Jsou to rádiem řízené makety, čili zmenšeniny skutečných letadel. Jsou to letadla o rozpětí dva až čtyři metry. Všechna létala a co je na nich zajímavé, všechna létala v národní české reprezentaci a reprezentovala Českou republiku po Evropě, ale také v Americe a jižní Africe.

Potom půjde člověk dál a v přízemí uvidí expozici letadel, z nichž některá jsou repliky letadel od počátku letectví až po II. světovou válku. Některá létají, některá jsou vystavena pouze staticky. Když si touto expozicí projde, tak uvidí simulátory, kde jsou dvě letadla z I. světové války, návštěvník si do nich může sednout. Letadla se pohybují, na přiložených obrazovkách se promítá krajina a ten návštěvník si může doslova zalétat. Může střílet, je tam i krajina, kde jede vlak, čoudí se z něj a on jej může z toho letadla prostřelit. Je vidět, jak létají střely.

Foto: ČTK
Když se pak nabaží těch simulátorů, tak jde dál a vidí např. expozici Tmavomodrého světa, kde máme takový kokpit letounu spitfire, který byl v tom natáčení, a vedle toho promítáme pracovní ukázky z tohoto filmu. Pak se jde dál nahoru na galerii, kde je krásná sbírka originálů přístrojů, kukel, uniforem, kombinéz, kamer z bombardérů z období od počátku letectví až po současnost."

Vaše expozice je už zcela hotová, nebo byste ještě rádi sbírku rozšířili o nějaké nové exponáty?

"Expozici máme dokončenou zhruba ze tří čtvrtin, nestačili jsme dokoupit všechny vitríny, máme ještě daleko více sbírkových předmětů a také závěsů pro letouny, které bychom mohli vystavit, o některých už víme. Rádi bychom kromě toho sbírku nejen doplňovali, ale také obměňovali. Aby návštěvník, který si to u nás prohlédne, našel třeba za půl roku v expozici zase něco nového."

Jak to u vás vypadá s oblíbenými obyvateli letišť - sysly?

Foto: ČTK
"Máme sysly, zachránili nám naše letiště. Sysel je totiž takové zvířátko, které žije jenom tam, kde se seče tráva, ve vysoké trávě nevidí, a tak tam nežije. Aeroklub dokonce získává příspěvek, aby mohl sekat letiště a ti sysli tam žili. Oni tady pak s námi žijí v krásné symbióze. Startuji třeba s historickým letadlem, to letadlo se rozjíždí pomalu a sysel utíká vedle mě a najednou hup do díry. To ti návštěvníci vidí nejen přímo před sebou, ale máme tady také vyhlídkovou věž, na ní jsou dva dalekohledy a jimi může návštěvník sledovat nejen letadla, ale také ty dovádějící sysly."

Slavnostního otevření muzea se o minulém víkendu zúčastnilo na dva tisíce lidí. Mezi nimi i premiér Bohuslav Sobotka a další političtí představitelé, ale také potomci Metoděje Vlacha.