Proletět se můžete i v půllitru piva

Foto: Nicolas Raymond / Stock.XCHNG

Vše o balónech se dozvíte v Muzeu balónového létání v Chotilsku, jediném svého druhu v Česku. Vzniklo v bývalém statku a návštěvníci se tu dozví o historii létání i vývoji balónů. Cestu do výšin se podařilo překonat až ve 2. polovině 18. století díky bratrům Montgolfiérovým.

Nedaleko Chotilska se natáčela závěrečná scéna filmu Vratné lahve. V muzeu pak najdete i balón z filmu Adéla ještě nevečeřela. Kromě balónů tu jsou koše, látky na balóny i poštovní známky. Vlastníkem balónu je i Richard Gratz z chotilského muzea:

"Vlastní balóny mám dva, pak tu mám dva balóny cízích majitelů, které pro ně provozuji."

Za jak dlouho se balón nafoukne?

"Zhruba za 20 minut. Zálež,í jak je početná posádka a jak jim to jde od ruky. Na závodech to stíhají kolem sedmi minut, když jde do tuhého. Vzhledem k tomu, že balón je letadlo, není to letecké sportovní zařízení jako třeba ultralight, takže si ho nemůžete vytvořit doma ze šusťáku nebo z prostěradel. Je to certifikovaná letecká výroba, jsou na to specializované továrny, které to vyrábí. Máme štěstí, že u nás je jedna v republice v Brně, firma Kubíček, která balóny vyrábí. Navrhnete si barvu i tvar. Samozřejmě čím složitější je tvar toho balónu, tak tím je náročnější na létání i cenově."

Foto: Nicolas Raymond / Stock.XCHNG
V muzeu zjistíte, že se dá létat opravdu se vším. Na fotografiích jsou balóny ve tvaru Sputniku, je tu pivní půllitr a dokonce zámek, který si objednali Švýcari. I barevnost látek na balón je dnes nepřeberná.

"Je to polyester s polyamidovým zátěrem. Ta látka má předepsanou pevnost a je nepropustná. To neprofouknete. Je to proto, aby z toho ten teplý vzduch nešel ven. Další vlastností té látky je samozhášlivost. Když do ní zatopíte tím hořákem, tak se jenom odtaví, ale není to o tom, že by chytla plamenem."

První vzlet českého pilota v horkovzdušném balonu v Čechách se odehrál 11. srpna 1877. Byl jím učitel Josef Vydra. A jak se dostal k balónovému létání Richard Gratz?

Foto: Jan Sundstedt / Stock.XCHNG
"Já jsem měl radši všechno na zemi placaté, výšek se bojím. Na letiště jsem se dostal s kolegou, který mě poprosil, jestli bych ho odvezl na Točnou. Párkrát jsem tam s ním jel, skamarádil jsem se tam s kluky. Člověk s nimi začne jezdit, pak si uděláte pilotní kurs a pak najednou zjistíte, že vás to uživí. Máte koníčka jako zaměstnání."

Jak vypadá ten pilotní kurs?

"Je to asi 7 předmětů. Od leteckého předpisu, pak spojovací předpis, aerostatika, stavba balónů, navigace, meteorologie. Poměrně je toho dost na naučení. Je tam osnova na 16 letů."

Kdy berete prvního pasažéra?

"Musí být nalétáno nejméně 50 letů po zkoušce."

Co se děje když se změní vítr? Letíte na Berlín a přistanete v Budapešti?

"Změní-li se jenom vítr, je to v pohodě, letím zpátky, nebo kamkoliv jinam. Ale když se změní počasí, je problém. Pilot by se toho měl vyvarovat, nemělo by se mu to stát, aby se do takové situace dostal. V momentě, kdy se to stane, tak co nejrychleji na zem a schovat se. Balón je hříčkou přírody, není dopravní prostředek. Tím, že nemáme svoji dopřednou rychlost, tak nic neobletíme."

Dostal jste se do nějaké složité situace?

"Mám nalítáno přes tisíc hodin. Lhal bych, kdybych řekl, že jsem neměl několikrát studený pot na zádech, ale vždycky to dobře dopadlo, takže to neberu jako tragickou záležitost."

Když bych chtěla letět balónem, co musím udělat?

"Koupit si letenku."

Kolik průměrně v Česku stojí?

"Průměrně 4500 až 5000 pro jednu osobu."