Setkání s lachtanem, návrat do sedmdesátých let i kapitána Exnera nabízí letos Zoo Praha

Lachtan Meloun, foto: Martina Bílá

Víte, jaký zvuk vydává lachtan? Zjistit to na vlastní uši mohou teď návštěvníci Zoo Praha. K novinkám letošní sezóny totiž patří i nový zážitkový program Setkání s lachtany. A není to novinka jediná.

Lachtan Meloun,  foto: Martina Bílá
Zahájení sezóny proběhne tuto sobotu a bude se nést na dnes populární vlně retra. Důvody vysvětluje ředitel zahrady Miroslav Bobek.

"My letos přivítáme šedesátimiliontého návštěvníka v historii Zoo Praha. Pochopitelně nevím, kdy ten návštěvník přijde, patrně ještě v dubnu. V souvislosti s tím jsme se podívali do minulosti, kdy tady vůbec bylo nějaké podobné pěkné návštěvnické číslo. Dostali jsme se do června roku 1975, kdy tady byl návštěvník s pořadovým číslem 25 milionů."

Oním jubilejním návštěvníkem byla v sedmdesátých letech vlastně skupina dětí. V zoo mají dodnes jejich fotku a díky ní mohli rozjet pátrání. Fotka se objevila na bilboardech, plakátovacích plochách nebo v pražském metru. A ukázalo se, že šlo o správný krok, popisuje Vít Kahle:

Foto: Vladimír Motyčka / Zoo Praha
"Hned první den se nám přihlásil pan Martin Krob, první aktér z fotografie, který nám objasnil, co jsme tušili, tedy že se jedná o spartakiádní cvičence a konkretizoval, že jde o žáky dvou základních škol z Kadaně."

Nakonec se podařilo identifikovat 8 dětí, z toho šest přislíbilo, že dorazí na sobotní slavnostní zahájení.

Kapitán Exner po letech v zoo

Foto: Spirála
Retru ale ještě není konec. O tom, jak vypadala zoo v sedmdesátých letech, celkem věrně vypovídá jedna z detektivek Václava Erbena. Jeho hrdina, kapitán Exner, vyšetřuje právě v zoo. Jako vražedný nástroj byl použit narkotizační náboj i osel kiang. Tehdy řídil zoologickou zahradu, ve které skutečně žil i kiang, Zdeněk Veselovský. Kromě jiného se věnoval výzkumům husy kuří. On i jeho svěřenkyně se do detektivky dostaly a zoo by se teď ráda k chovu tohoto ptáka vrátila. Zatím ale vydala zmíněnou detektivku ve speciální úpravě.

"Tahle knížka je pro nás zajímavá, protože zachycuje první polovinu 70.let v Zoo Praha. Je v ní zmíněna řada objektů, které dodnes existují. My jsme k ní ještě udělali doslov, který řadu věcí zpřesňuje, a opatřili ji dobovými fotografiemi."

Nové vydání detektivky Osamělý mrtvý muž pokřtí v sobotu herec Michal Dlouhý, další z představitelů kapitána Exnera. Zoo připravila i jiné novinky: přibylo zážitkových programů, kromě lachtanů se můžete vydat třeba krmit velbloudy, rozšíří se také možnost nočních prohlídek. V Gočárových domech se na výstavě "Úspěšná sedmdesátá" můžete vrátit do historie. A očekávají se samozřejmě i nové přírůstky, třeba u lemurů, koní Převalského a možná i levhartů mandžuských.