Síla věcnosti: sborník vzpomínek na Olgu Havlovou

r_2100x1400_radio_praha.png

Knihovnička Radia Praha představí stínovou osobnost českého disentu, bývalou manželku Václava Havla, Olgu Havlovou. V loňském roce, k jejím nedožitým 75. narozeninám vyšel v nakladatelství Respekt Publishing sborník textů věnovaných jí nazvaný Síla věcnosti, s podtitulem Olga Havlová - střízlivý korektor potrhlých nápadů. V rubrice uslyšíte mj. editorku knihy Annu Freimanovou, Přemysla Ruta i samotnou Olgu Havlovou...

"Vždycky jsme bydleli v malém bytě, takže jsem vždycky musela vyhazovat věci, i když mi to někdy rvalo srdce. Já prostě jsem člověk, který rád dělá pořádek a umí velice systematicky pracovat. Já prostě bych se tím mohla živit. Kdybyste potřebovala, tak vám za nějaký honorář srovnám byt,"

- Olga Havlová v rozhlasovém pořadu Host do domu, který měl premiéru jen několik týdnů před její smrtí. Připomenout tuto dnes trochu opomíjenou osobnost, která měla velký podíl na aktivitách československého disentu i na porevoluční kariéře svého muže Václava Havla, chce kniha Olga Havlová: Síla věcnosti. Jako sborník příspěvků ji připravily Eva Lorencová a Anna Freimanová, která pracovala několik let v prezidentské kanceláři Václava Havla a s Havlovými se znala od 80. let:

"Dělat to, co člověka baví, co si myslí, že má smysl, a věřit, že to jednou bude mít nějaký význam. To ta Olga v sobě měla, to dokázala do nás do všech vlít..."

Autoři knihu představili na Podzimním knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě. Někteří autoři tu dokonce četli své příspěvky, mj. Přemysl Rut, jeho text dal knize název. Rut se s Havlovou potkával na redakčních radách samizdatové divadelní revue.

Když tu knihu otevřeme, tak tu vidíme jednak mnoho fotografií, a potom hlavně v obsahu čteme: Paul Wilson, Daňa Horáková, Tomáš Vrba, Milan Uhde, Přemysl Rut, Petr Oslzlý, Vlasta Chramostová, Pavel Kohout, Ivan Dubský... Brabenec, Jirous, Jirousová, Krob, Třešňák Ivan havel, Janouch, Stránský, Jungmann, Dědeček, Červenková, Rejžek... Věra Linhartová... Je to náhoda, že je tam tolik spisovatelů?

"To samozřejmě není náhoda. Když jsme přemýšlely, jak bychom nejlíp ten Olžin obraz zprostředkovaly, tak jsme došly k tomu, že by bylo nejlíp oslovit spisovatele. Jednak spisovatelé umí podat informaci poutavým způsobem, a jednak Olga byla v tom literáním prostředí dost zapuštěná, ačkoliv sama autorkou nebyla, ale tím že byla manželkou spisovatele, tím že žila v tom disidentském prostředí, které velmi drželo pohromadě, a zvláště spisovatelé, tak jsme došly k tomu, že to by mohl být klíč k výběru těch lidí. Oslovily jsme víc než 40 spisovatelů, kteří Olgu znaly, nebo se s ní alespoň setkaly, protože někdy i to letmé setkání může přinést něco zajímavého, čeho si jiný člověk, který tu osobnost zná dlouhá léta, ani nevšimne. Oslovily jsme přes 40 autorů, a ozvalo se nám 28. Někteří se omluvili, že nejsou zvyklí psát na výzvu, jiní si na vzpomínku netroufli, měli pocit, že ji málo znali a podobně."

Redaktorka rozhlasového pořadu navštívila manžele Havlovy v době, kdy se přestěhovali do nového domu. Olga Havlová vysvětlila, jak se vyrovnávala s podmínkami v předchozích bytech:

"Já se přizpůsobím všemu. Já jsem třeba člověk, který hrozně rád bydlí v hotelu. Kdybych dostala kůlničku na dříví, tak mi ji za půl roku budou závidět, jak bych si ji zařídila. Hrozně ráda proměňuju prostředí, zútulňuju... A prostě mě je jedno, jaké to je prostředí, protože z každého se dá vytvořit harmonický a pěkný domov."

Paní Freimanová, znáte autory těch textů, znáte i lidi, o kterých se v nich píše. Je v té knize přece něco, co vás překvapilo, co pro vás bylo objevné?

"Pro mě bylo mnoho těch věcí objevných. Protože neznám ani ty lidi ani to prostředí do detailu, a opravdu jsou to lidi z různých dob a různých prostředí, tak ta knížka může být zajímavým svědectvím o době, a především o době před rokem 1989. Já mám moc ráda příspěvek Honzy Třísky, který vypráví o životě na Hrádečku ještě léto nebo dvě před tím, než jsem tam já začala jezdit. Je moc hezký příspěvek Tobiáše Jirouse, který strávil několikery prázdniny se svojí maminkou Věrou Jirousovou na Hrádečku. Já si ho pamatuju jako dítě a je pro mě hrozně zajímavé číst, jak on to jako dítě prožíval."

Také Egon Tobiáš četl svůj text v Havlíčkově Brodě.

Už jsme vysvětlili, kde se vzal název knihy Síla věcnosti. Anna Freimanová na závěr doplňuje, jak vznikl podtitul:

"Eva Lorencová, která tu knihu redigovala, přišla s dovětkem, který je citátem Václava Havla: Olga Havlová - střízlivý korektor potrhlých nápadů. My jsme Václava oslovili, jestli by nám nenapsal předmluvu. Ale potom, když jsme si přečetly, co o Olze píše v Dálkovém výslechu, tak jsme pochopily, že nic lepšího nikdy nemůže napsat. To je moc krásný text. A tam je právě tahle formulace: střízlivý korektor potrhlých nápadů"