Situace na státním zastupitelství se komplikuje

Vlastimil Rampula, foto: ČTK

Situace na Vrchním státním zastupitelství se komplikuje, vážně znepokojen je i premiér. Soud totiž rozhodl, že odvolání Vlastimila Rampuly z funkce vrchního státního zástupce v Praze je neplatné. Kritiku sklízí i ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, který ho odvolal loni v říjnu.

Jiří Pospíšil
Ministr v první reakci uvedl, že chce znát důvody, které soud ke zrušení odvolání vedly.

"Já mohu říci, že jsme udělali maximum pro to, abychom u soudu uspěli. Pokusili jsme se odvolat pana Rampulu. Celou dobu jsme upozorňovali na možné problémy právní úpravy, a teď si počkáme, jaké důvody nám budou sdělené."

Do čela vrchního zastupitelství v Praze jmenoval Vlastimila Rampulu právě ministr Pospíšil, když byl v Topolánkově vládě. Vyhověl tak návrhu tehdejší šéfky žalobců Renaty Vesecké, kterou podpořil i v dalších personálních krocích. Jednalo se o odvolání dvou státních zástupců, kteří ji kritizovali v kauze bývalého vicepremiéra Čunka. Oba se proti vyhazovu odvolali a uspěli. Právě tato soudní rozhodnutí vedla k výraznému ztížení odvolávání vedoucích žalobců, na které podle tisku nyní Pospíšil v případě Rampuly doplatil. Soud totiž stanovil, že státní zástupci mohou být odvoláni jen ze závažných důvodů a navíc ve složitém a zdlouhavém správním řízení.

Vlastimil Rampula, foto: ČTK
Ministr Pospíšil předpokládá, že podá proti rozhodnutí soudu kasační stížnost. Ta však nemá odkladný účinek. Vrchní státní zastupitelství v Praze od listopadu dočasně vede Stanislav Mečl. V rozhovoru pro Lidové noviny řekl, že je připraven svou kancelář vyklidit:

"Samozřejmě jakékoliv soudní rozhodnutí, jímž budeme vázáni, budeme respektovat. Do vyjasnění celé situace zatím nebudeme dělat žádná opatření a žádné změny v organizaci práce."

Vlastimil Rampula už v České televizi uvedl, že rozhodnutí soudu je pozitivní informace:

"Bylo vyhověno mé správní žalobě. Tímto rozhodnutím se opět obnovuje moje funkce vrchního státního zástupce v Praze."

Pavel Zeman, foto: ČT24
Vlastimil Rampula spolu s dalšími třemi žalobci čelí kárné žalobě kvůli průtahům v kauze Mostecké uhelné společnosti. Situace v Praze tak bude zřejmě složitá. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman totiž na odvolání Rampuly trvá:

"Důvody, které jsem uvedl v návrhu, stále spatřuji jako důvody pro odvolání. Nejdříve si přečtu odůvodnění rozsudku a teprve potom budu činit nějaké závěry."

Ministr Pospíšil v České televizi dodal, že od počátku upozorňoval na to, že právní úprava ohledně odvolávání vedoucích státních zástupců je nedokonalá:

"Já mám čisté svědomí, že jsem udělal maximum pro to, aby došlo k personální očistě státního zastupitelství a budu-li mít tu možnost, bude v tom dále pokračovat. Že to bude těžký boj, že to bude složité, to bylo jasné od počátku. Také jsem říkal, že právní úprava je velmi nedokonalá, ale považoval jsem za vhodnější a čestnější jít do rizika, do ne zcela jasné právní úpravy, než čekat dva tři roky a realizovat novelu, protože to bychom se také žádné očisty nemuseli dočkat."

Stanislav Mečl, foto: Alžběta Švarcová
Stanislav Mečl, který Vlastimila Rampulu v listopadu nahradil, začal pracovat na prověrce více než tří desítek citlivých kauz. Jedná se o korupční kauzy, veřejné zakázky či legalizování výnosů z trestné činnosti. A právě tato prověrka je předmětem ostrého sporu uvnitř koalice. Tisk v této souvislosti spekuluje, že ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil bude muset o svoji funkci bojovat. Odvoláním Vlastimila Rampuly si nadělal nepřátele. Právě tento post je totiž klíčový. Má kontrolu nad vyšetřováním nejzávažnějších korupčních případů, například nad kauzou Pandury. Nynější rozhodnutí soudu může být vítanou záminkou.

Premiér při přímé otázce, zda je Pospíšilova pozice ohrožena, svého ministra nepodržel. Naopak místopředsedové ODS Alexandr Vondra a Miroslava Němcová se za ministra postavili. Ministra hájí i opozice. Stínový ministr spravedlnosti ČSSD Jiří Dienstbier se obává komplotu, který má zarazit změny v justici.