Skočila armáda a jiní ministerstvu financí "na špek"?
Armáda loni neutratila rekordních sedm miliard korun ze svého ročního rozpočtu, tedy zhruba jeho jednu sedminu. Ušetřila ale i jiná ministerstva. Vedlo je k tomu určitě i přesvědčení, že podle nových pravidel o ušetřené prostředky nepřijdou, ale budou je moci využít i v novém roce. Teď ale mohou mít pocit, že na ně ministerstvo financí takzvaně ušilo boudu. Podrobnosti má Zdeněk Vališ.
"Cílem tohoto opatření je posílit efektivitu při využívání finančních prostředků. V minulosti docházelo k tomu, že úřady, aby o finanční prostředky nepřišly v rámci rozpočtových pravidel, utrácely peníze na poslední chvíli na účely, které nebyly prioritní a nebyly vždy efektivní."
Byla tedy odstraněna letitá praxe, známá ještě z dob socialistického plánování. Teď se ale ukazuje, že ten, kdo ušetřil, na to asi doplatí. Ministerstvo financí se zaleklo výše ušetřené částky a chce z ni určitou část resortům zase sebrat. To potvrdil minulý týden mluvčí ministerstva Marek Zeman.
"Ke konci loňského roku bylo do rezervního fondu převedeno zhruba 29 miliard korun. My jsme s tak vysokou částku nepočítali. Nejvíce prostředků převedlo ministerstvo obrany, dále pak ministerstvo práce a sociálních věcí a ministerstvo dopravy. Budou nastavena určitá omezení, aby jednotlivé resorty mohly část těchto prostředků čerpat, nikoliv však celou částku."
O kolik peněz nakonec resorty přijdou rozhodne vláda poté, co ministerstvo financí provede analýzu ušetřených prostředků. Ta analýza by samozřejmě také mohla odhalit různé skryté rezervy v jednotlivých resortech a ukázat, že resorty si vlastně už při přípravě rozpočtu nárokují víc peněz, než potom skutečně k efektivní práci potřebují. O tom je přesvědčen i místopředseda rozpočtového výboru poslanecké sněmovny sociální demokrat Michal Kraus."Je velmi dobré, když se ukazuje, že ty resorty mají své další vnitřní reservy a že jsou možné úspory v jednotlivých resortech ve vztahu k celkovým ušetřeným výdajům. Podle mého názoru je možné tyto prostředky kumulovat, aby se zbytečně neutrácely a nedocházelo k dalšímu prohlubování výdajů."
Na druhé straně ale resorty mohou mít pocit, že došlo k podrazu ze strany ministerstva financí, že se mění nastavená pravidla v průběhu hry. Může to vést k jedinému, resorty příště "na špek" neskočí a začnou se opět chovat tak, jak je tomu naučila letitá zkušenost, totiž utrácet zejména koncem roku za každou cenu, aby o přidělené prostředky nepřišly. Hodně ukřivděná se nyní může cítit armáda. Ta sice loni neutratila rekordní sumu peněz, ale jak řekl Radiu Praha mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek, měla k tomu vážné důvody.
"Jednak probíhá reforma ozbrojených sil, jednak jsme museli profesionalizovat armádu, nabírat nové vojáky z povolání. A v této situaci jsme nemohli odhadnout, kolik stávajících vojáků z povolání přijme třeba snížení hodnosti, aby zapadli do nové struktury armády a kolik budeme muset nabrat nových vojáků, protože ti staří vojáci snížení hodnosti nepřijmou a my bychom jim museli vyplácet výluhové příspěvky. Dalším zdrojem nejistoty je nakládání s nepotřebnými objekty, opuštěnými kasárnami apod., kdy nikdy nemůže být zcela jisté, v kterém okamžiku převedeme tyto objekty na obce či města. Dokud je to v naší správě, v našem vlastnictví, musíme na tyto objekty vynakládat nějaké nezbytné prostředky. Nedá se přesně odhadnout, kdy nám tyto nutné náklady skončí."