Skončilo Finále - rychlokurz českého filmu

Foto: ČTK

V Plzni skončil o víkendu 22. ročník festivalu českého filmu Finále, Zlatého ledňáčka si odnesli režisérka autorského filmu Kdopak by se vlka bál Maria Procházková a dokumentarista Pavel Abrahám za snímek Česká rapublika. Festival proběhl mj. za zájmu zahraničních odborníků a krajanů.

Festival Finále chce podávat ucelenou představu o domácí filmové produkci. Z celkového počtu 23 loni vyrobených filmů soutěžilo 12, osm bylo uvedeno mimo soutěž. Z 62 přihlášených dokumentů soutěžilo 24. V soutěžích nových hraných i dokumentárních filmů procházejí přihlášky předvýběrem. Důvodem je potřeba profilovat festival, říká ředitel festivalu Ivan Jáchim:

"Zaměřili jsme se na to, aby soutěžily filmy, které - protože je posuzuje mezinárodní porota - mají ten aspekt, že by mohly být srozumitelné i mezinárodnímu publiku."

Předsedkyní poroty byla Čechoameričanka Milena Jelinek, scénáristka a pedagožka, a mezi členy byl mj. i děkan FAMU Pavel Jech, který žil a studoval v USA. Porota letos udělila cenu za propagaci čekého filmu v zahraničí a získal ji britský novinář Peter Hames.

Uvádět českou tvorbu do mezinárodních souvislostí pomáhají také krajané. Letos přijel novinář Aleš Březina, vydavatel torontského listu Satellite, který propaguje Finále v Kanadě.

"V Torontě dneska lidi vědí, že existuje nejen karlovarský, ale i plzeňský festival. Ten je podle mého názoru daleko důležitější, než karlovarský, protože v Torontu máme možnost vidět kolem 190 premiér světového filmu, kdežto v Plzni můžeme vidět filmy, které se během jednoho roku natočí tady."

Milena Jelinek
Plzeň navštívil také Kanaďan slovenského původu Pavol Hell, který prosazuje český film přímo na torontském festivalu. Ostatně podobný zájem přivedl i Milenu Jelinek k účasti v porotě:

"Řekla jsem si, že je to možnost vidět v rozmezí jednoho týdne, co se tu vlastně natočilo. A já jsem neměla minulý rok čas, tudíž jsem neviděla žádné filmy, tak jsem si řekla, že tímhle způsobem to stihnu za týden."

Představu o české filmové produkci dal letošním návštěvníkům také panel připravovaných projektů. Letos se zde představilo 59 hraných a animovaných projektů, z toho 30 je ve fázi vývoje, ve výrobě je 11 snímků a v postprodukci 18 děl. Režisér Petr Zelenka, který si z Plzně letos odvezl cenu Asociace českých filmových klubů za Karamazovy, představil film F 5,6 o starém režisérovi spolupracujícím s KGB.

Festival zároveň nabízí srovnání s filmy minulosti. Například sekce Nejbouřlivější desetiletí českého filmu sleduje úspěchy od roku 1960. Příští rok zřejmě rokem 1970 skončí, říká ředitel festivalu Ivan Jáchim:

"I v roce 1970 ještě najdeme pět filmů, které stojí za to pustit. Otázka je, jak s tím budeme pracovat dál a jestli ten koncept představování nejzajímavějších filmů z každého roku je to správné. Tak uvidíme."

Historické sekce Nejbouřlivější desetiletí nebo Báječní lidé s klikou se v Plzni těší stejné pozornosti jako současné snímky.