V čele poroty festivalu Finále je Čechoameričanka Milena Jelinek

Milena Jelinek

V Plzni probíhá filmový festival Finále. Jeho specialitou je, že soustřeďuje českou filmovou produkci za uplynulý rok, takže podává na ploše několika dní ucelený přehled. Zároveň je to festival soutěžní, ceny se udělují hraným filmům i dokumentům. Kdo dostane Zlatého ledňáčka za hraný film, o tom rozhoduje mezinárodní porota, v jejímž čele letos stanula Čechoameričanka Milena Jelinek. Tuto osobnost známe z nedávné doby jako autorku divadelní hry Adina, kterou v premiéře uvedlo Divadlo na Vinohradech. Je ale také autorkou scénáře filmu Zapomenuté světlo a především učí filmovou scénáristiku na Kolumbijské univerzitě v USA. Porota vybírá z dvanácti nových českých filmů, navštěvuje projekce a v době, kdy Radio Praha Milenu Jelinek oslovilo, byla práce poroty zhruba v polovině.

Milena Jelinek
"Viděla jsem polovinu z těch 12 filmů, které byly vybrány do poroty a vidím, že jsou tam různé druhy filmů, takže myslím, že bude docela zajímavá debata, komu tu cenu dáme a komu ne. Každý ten film představuje jiný žánr, tak uvidíme."

Co je pro Vás vodítkem? Když říkáte, že jste v porotě poprvé, čím se řídíte?

Jak pracuje Vaše porota?

"Je tam Ivan Hronec, což je distributor ze Slovenska, Andreas Eicher, což je německý producent, pak je tam Lau Shing Hon, což je čínský scénárista a režisér z Hong Kongu, což je zajímavý výběr, protože on se na ty filmy dívá z ještě větší dálky než já. Pak je tam Pavel Jech, který je děkan FAMU a který už tady žije 18 let a taky si zažil ty dvě kultury - americkou a českou, a já."

A funguje to dohromady?

"To uvidím, protože se zatím spolu díváme a vidím, že se každému líbí jiný film, takže očekávám, že to bude bitva."