Slavia postupuje do Ligy mistrů

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Fotbalisté pražského klubu Slavia se probojovali do základní skupiny Ligy mistrů. Ve středečním zápase v Praze na Strahově porazili díky dvěma brankám zkušeného útočníka Stanislava Vlčka Ajax Amsterodam 2:1 a mohou se těšit na souboje v nejprestižnější mezinárodní soutěži. Chybět tam naopak budou hráči Sparty, kteří po prohře s Arsenalem nezvládli ani středeční odvetu a skončili s výsledkem 0:3.

Foto: ČTK
Fotbalisté Slavie poprvé v historii zvládli nástrahy třetího předkola Ligy mistrů. Po dvou výhrách přešli přes favorizovaný Ajax Amsterodam a mohou se těšit z účasti v elitní soutěži, v níž dosud hrála z českých klubů jen Sparta. Postup znamená rostoucí prestiž ve fotbalové Evropě i miliony do klubové pokladny. Za dvojzápasem třetího předkola se ohlíží kapitán a útočník Slavie Stanislav Vlček.

"To byl hrozně těžký dvojzápas. Nikdo nám nevěřil, tak jsem hrozně rád, že jsme to s tím Ajaxem zvládli. Ono se to tak někdy semele, že v ten nejdůležitější okamžik to tam padne. Já už jsme si svý chvíle protrpěl a teď když už do konce kariéry nedám gól, tak mi to bude jedno,"

Foto: ČTK
říká kapitán klubu, která zároveň vstřelil oba goly Slavie. První z nich znamenal remízu, která by klubu sama o sobě stačila k postupu. Druhý v závěru zápasu vedení Slavie potvrdil. Podíl na výsledku měla i práce brankáře Martina Vaniaka, který dokázal překazit několik velmi dobrých příležitostí soupeře. Nejvíc se zapotil při hlavičce kapitána Ajaxu Jaapa Stama.

"Byla to velice nepříjemná hlavička, protože ještě skočila, a já jsem měl strach, že buď to vrazím do tyče a do brány, a když jsem to vytáhl ven, tak pak tam byl ještě sám Suaréz. Štěstí bylo, že střílel z nemožného úhlu. Kdyby to dával pod sebe, určitě by to napálil do našeho hráče a šlo by to do brány. Ten zápas by se vyvíjel úplně jinak..."

Foto: ČTK
Zatímco Slavia se ve středu večer radovala z historického úspěchu, pražská Sparta zůstala před branami evropské klubové soutěže. V Londýně prohrála s Arsenalem 0:3 a zahraje si tedy pouze o pohár UEFA. Za odvetou se ohlíží obránce Sparty Tomáš Řepka.

"Udělali jsme tam zase nějaké chyby, kterých jsme se chtěli vyvarovat, už v první půli, a úplně stejné chyby jako v Praze. A za to nás potrestali. Musíme Arzenalu poblahopřát, je to zkušenější mužstvo, produktivitu mají větší, lepší kvalitu a vyhráli zaslouženě."

Komentáře čtvrtečního tisku neopomněly připomenout, že Slavii se do miliony nabité soutěže podařilo postoupit až na šestý pokus. "Ten balvan, který spadl ze srdce červenobílým fanouškům, musela slyšet celá fotbalová Evropa," napsaly Lidové noviny. "Červenobílý tým vnesl svěží vítr do zatuchlé české fotbalové scény, kterou tak dobře charakterizuje aféra s údajným hajlováním sparťanského záložníka Horvátha. Slavia může v Lize mistrů alespoň na chvíli ochutnat fotbalové prostředí bez podrazů, leváren, rasistického bučení a skandování fašistických svinstev, které provázejí českou nejvyšší soutěž," dodal autor.