Slávisté vstoupili do Ligy mistrů historickým vítězstvím

Foto: ČTK

Fotbalová Slavia má za sebou premiéru v nejprestižnější klubové soutěži světa, v Lize mistrů. A svou nováčkovskou roli zvládli Pražané na výbornou. Silného, evropsky zkušeného soupeře Steaua Bukurešť porazili slávisté 2:1. Pokračuje Zdeněk Vališ.

Foto: ČTK
Ještě před několika týdny mohli slávisté jenom tajně snít o tom, že se jim jednou konečně podaří nastoupit k historicky prvnímu utkání v evropské Lize mistrů. Stejné ambice na postup do hlavní soutěže měli letos také slovenský mistr Žilina a především slavný Ajax Amsterodam. A vedle tohoto velkoklubu vypadali Pražané jako jasný outsider. Nakonec Slavia obě utkání s Ajaxem vyhrála a tím se jí otevřela brána do vysněného světa velkého fotbalu a řekněme na rovinu také velkých peněz.
Foto: ČTK
A řekněme rovněž na rovinu, že panovaly obavy, zda Slavie neukončí své vystoupení v základní skupině nedůstojným způsobem. Vždyť jména ostřílených soupeřů Arsenal, Sevilla i Steauou Bukurešť budí respekt už jen při jejich vyslovení. Obavy se po středečním večeru rozplynuly. Slávisté se mohou radovat z prémiového zisku tří bodů a samozřejmě také ze zisku dalších 17 milionů korun. A jak to všechno probíhalo? Zpočátku působila Slavia dost nervózně a nepomohlo ani, že od 13. minuty vedla 1:0. Rumuni ještě do poločasu vyrovnali. Zato ve druhém poločase, zejména po druhém gólu, předváděli slávisté nádherně sebevědomý, moderní fotbal, ze kterého byli diváci na vyprodaném Strahovském stadionu nadšeni. Trenér Karel Karolín byl po zápase samozřejmě také spokojený.

"V průběhu prvního poločasu jsme nehráli to, co jsme chtěli. Byli jsme pasivní, cítil jsem z našeho mužstva dost nervozity. V druhém poločase se ale náš způsob hry podstatně změnil a už jsme praktikovali to, co jsme chtěli hrát od začátku."

Foto: ČTK
Slavia přitom nastoupila bez své největší hvězdy, zraněného Vladimíra Šmicra a trenér Karel Jarolím musel v sestavě i jinak dost improvizovat. Poprvé se v základní sestavě Slavie objevili vedle sebe francouzští hráči Tavares a Belaid a oba hráli velmi dobře. Byl to právě mladík Belaid, který vstřelil vítěznou branku Slavie. Stejně příjemným překvapením je ale rovněž František Dřížďal. Ten ještě letos na jaře hrál jen ve druhé fotbalové lize. Teď je oporou obrany Slavie v Lize mistrů a přitom dokáže perfektně podpořit i útok. Právě po jeho skvělém úniku padl rozhodující druhý gól. Komentátoři se také shodují, že určitě nejlepším výkonem od svého letního příchodu do mužstva se ve středu blýskl útočník Zdeněk Šenkeřík. Ten dal také vedoucí gól Slavie.

"Ještě před půl rokem jsem hrál v Turecku a kdyby mě někdo řekl, že budu hrát první zápas v historii Slavie v Lize mistrů, vstřelím v něm gól a vyhrajeme, tak se mu asi vysměji. Je to ale obrázek toho, jak je ta fotbalová kariéra krásná."

Foto: ČTK
Nejslavnější rumunský klub přiletěl do Prahy s jasnou ambicí vyhrát. Trenér i hráči se netajili svým sebevědomím. Slavia je vyvedla z omylu. Jenže Pražané ani teď nepropadají euforií. První krok mužstvo zvládlo. Ten další ve Španělsku, na hřišti Sevilly, bude ještě obtížnější. Je zřejmé, že londýnský Arsenal i španělská Sevilla jsou největšími favority skupiny. Slávisté si ale skromně jdou za svým cílem. Obsadit ve skupině třetí místo. Tím by se sice s Ligou mistrů rozloučili, ale zajistili by si postup do jarních bojů v druhé nejprestižnější evropské soutěži Poháru UEFA. Pražané ale zároveň říkají, že budou bojovat s obrovským nasazením i nadále a uvidí, jak se situace v jejich skupině nakonec vyvine. Takže slávisté nevylučují ani překvapení v podobě postupu do osmifinále Ligy mistrů. Také trenér Karel Jarolím by si přál, aby pohoda s počtem získaných bodů pokračovala.

"Získali jsme tři body, určitě je spokojenost. Na tuto chvíli jsme čekali dlouho a všichni si to chceme vychutnat. Čím déle se nám to podaří udržet, tím lépe."

klíčové slovo:
spustit audio