Slováci jsou nejpočetnější, ale i nejaktivnější národnostní menšinou v Česku

I po rozdělení československé federace tvoří Slováci nejpočetnější národnostní menšinu v České republice. Podle údajů z dosud posledního sčítání obyvatel v r. 2001 jich v Česku žilo přes 193 tisíc. Jen v Praze se jejich počet odhaduje na víc než dvacet tisíc. Jak zde žijí, jak se sdružují a jaké akce připravují - na to se Milena Štráfeldová zeptala zástupkyně Slovensko-českého klubu Jany Halukové:

"Těch slovenských akcí tu probíhá hodně. Slováci v České republice mají několik spolků. Nejvýznamnější z nich jsou asi Klub slovenské kultury, Slovensko-český klub, Obec Slováků. Jsou tu i menší sdružení, jako folklorní soubor Limbora, Šarvanci, Štefánkova společnost, Kollárova společnost, existuje tu Slovenský evangelický sbor, sdružení Detvan a některá další. A každé z nich připravuje různé akce."

Máte představu, kolik v této chvíli žije Slováků v Praze?

"Oficiální statistiky uváděly kolem 24 tisíc. To se ale myslím týká jen Slováků, kteří se hlásí k slovenské menšině a mají tu trvalý pobyt. Pochopitelně Slováků, kteří sem přicházejí za prací nebo z různých dalších důvodů, je daleko víc. Hlavně těch mladších ročníků, které už také mají své aktivity. Mají svůj web www.somvprahe.sk a organizují si různé akce. Ještě ale k historii: právě teď v únoru si připomínáme 40. výročí slovenských aktivit v Praze. Počítáme je od vzniku místního odboru Matice slovenské v r. 1969. V rámci tohoto výročí organizujeme řadu akcí, kterými si chceme tuto událost připomenout."

Slovenská kultura v Praze měla vždycky ten nejlepší zvuk. Ať už to byla slovenská divadla nebo slovenští herci, slovenské kapely, slovenští zpěváci nebo slovenské filmy. Je tomu tak i víc jak patnáct let od rozpadu federace?

"Nepochybně! Zrovna v sobotu byl zahájen další ročník Slovenského divadla v Praze, právě probíhá krásná výstava Obraz/anti-obraz ve Valdštejnské jízdárně, připomeneme si například i novou knihu doc. Rudolfa Chmela ve Slovenském institutu..."

To je ale, řekla bych, import ze Slovenska do Prahy. Jak se ale baví samotní Slováci, kteří žijí v Praze? Připravují si i oni sami své vlastní akce?

"Samozřejmě. Například Slovensko-český klub teď 20. února ve spolupráci s Obcí Slováků i Slovenským institutem připravuje fašankovou zábavu, kterou jsme nazvali Slovenská veselica. Myslím si, že to bude pěkné setkání nejen pro Slováky, ale i pro jejich české přátele."