Smetanova Litomyšl letos připomene i výročí nástupu Lucemburků na český trůn

Photo: http://festival.smetanovalitomysl.cz

Minulý týden začal už 52. ročník mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl. Má tento ročník oproti těm předchozím nějaká specifika? To byla první otázka pro ředitele festivalu Jana Piknu.

"Hlavím tématem letošního ročníku je sedmisté výročí nástupu Lucemburků na český trůn. Toto výročí má zdánlivě se Smetanovou Litomyšlí nepatrný vztah, nicméně má velký vztah k městu Litomyšl, protože za Lucemburků podal Jan Lucemburský a jeho syn Karel papeži žádost, aby zřídil v Praze arcibiskupství a s jeho zřízením souviselo i zřízení litomyšlského biskupství. V tom krátkém období byla Litomyšl po Praze druhým městem v Čechách. Tam se asi nastartoval ten kulturní rozvoj, to, čemu dnes říkáme genius loci Litomyšle, takže určitě Litomyšl má dobrý důvod toto výročí slavit."

Promítnou se do programu festivalu také výročí Gustava Mahlera nebo Bohuslava Martinů?

"Samozřejmě, ale především jsme mysleli na Chopina, proto měl zahajovací koncert v programu 2. klavírní koncert Chopinův a na Mahlera myslíme v závěrečném koncertu, kdy bude uvedena málo hraná symfonická věta Blumine a potom výběr z jeho cyklu písní Chlapcův kouzelný roh."

Festival má za sebou první dny, co čeká diváky v těch dalších?

"Ty první dny byly velmi vyčerpávající a náročné, protože je naplnily nejenom koncerty odehrávající se na pódiu litomyšlského zámku, ale také začala výtvarná Litomyšl a proběhlo několik

Foto: ČTK
vernisáží. Tento týden začíná volněji, protože v těch všedních dnech budou spíše menší koncerty, ale v závěru týdne již bude opera Wolfganga Amadea Mozarta Kouzelná flétna a v neděli potom velký koncert Vivat Offenbach, právě k výročí dalšího jubilanta letošního roku."

Které slavné osobnosti na festivalu vystoupí?

"V letošním roce je tady především česká interpretační špička, tzn. kromě pěvců, jakými jsou Eva Urbanová, Dagmar Pecková nebo Ivan Kusnjer, zde hraje Národní divadlo v Praze, Národní divadlo brněnské, Státní opera Praha, tedy vlastně kompletní operní naší republiky. Zahraniční hosté jsou zde především z Lucemburska, komorní orchestr Les Musiciens, který bude hrát koncert k poctě

Foto: ČTK
sedmistého lucemburského výročí a jinak jsme letos žádné zahraniční hvězdy neobjednávali, protože ten program je už tak velmi nabitý."

Vychovává si festival i příští diváky? Myslím, jestli se v programu najde i něco pro děti?

"Ano, my pravidelně dáváme nějakou dětskou operu, letos jsou to Křičkovi Ogaři, takže veselá, pěkná opera, kterou hraje Dětská opera Praha. Musím říct, že toto se nám velmi daří, kdo přijíždí do Litomyšle, tak se diví, že koncerty, opery, vážná hudba, která obvykle bývá spojována se starší generací, je u nás velmi dobře navštěvována mladou generací. Je to opravdu tak, že si vychováváme své publikum a nemusíme to ani dělat samoúčelně nějakým laciným podbízivým způsobem pomocí nějakých velkých přesahů do jiné hudby."