Sněmovnu ovládly obstrukce

0:00
/
0:00

Poslanecká sněmovna má stále větší problémy s naplňováním svého programu. Do časového skluzu se dostala již minulý týden, kdy zasedání provázely časté procedurální hádky, tento týden už dokonce média hovoří o paralýze.

Sněmovna ve středu neprojednala ani jediný bod svého programu a mezi mnoha přestávkami si poslanci ze znesvářených táborů adresovali ostrá slova. Vládní koalice podle jejích představitelů prý čelí brutální obstrukci, z opozičních lavic zase zazněla výčitka o údajném pokusu brutálně zostřit politické poměry ve sněmovně. Podnětem k hádkám se stal pokus vládní koalice změnit složení výborů, kde jsou při sudém počtu členů stejně zastoupeny oba tábory. Nyní v nich chce mít koalice většinu.

"To, že chce koalice většinu ve výborech, to bylo ve všech funkčních obdobích normální," tvrdí premiér Mirek Topolánek a šéf poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř vysvětluje, že i přes původní rozdělení na 100 koaličních a 100 opozičních křesel už vládní koalice disponuje většinou: "Kolegové Pohanka a Melčák dali své hlasy k dispozici pro poslanecký klub ODS a z tohoto poměru v tuhletu chvíli koalice disponuje 102 hlasy, opozice 97. To je všechno, není na tom nic zvláštního." Podle předsedy komunistů Vojtěcha Filipa je to ale pokus změnit výsledek voleb. "Já to považuji za postup, který je v rozporu s ústavními principy České republiky."

Ve výborech se návrh zákona proti původní předloze může změnit k nepoznání. O jeho podobě sice rozhodne sněmovna jako celek, ale připomínky odborného výboru jsou často brány v potaz. Výbory mají určité možnosti při kontrole ministerstev a rozpočtový výbor má dokonce i výkonnou pravomoc. Při rovnosti hlasů obou táborů však výbory nejsou schopny přijímat usnesení.

Jan Kasal
Podle místopředsedy sněmovny za KDU-ČSL Jana Kasala je tak nutný lichý počet. Vládní tábor by si ale podle něj měl dobře zvážit své síly: "Myslím si, že by prvně koalice měla přepočítat své hlasy v celé sněmovně, zdali má opravdu většinu. Pak má smysl dělat změny v jednotlivých výborech." Kasal naráží na to, že koalice si nemůže být jistá některými rebely ve vládních stranách. Zatímco totiž ODS počítá s hlasy bývalých sociálních demokratů Melčáka a Pohanky, vládní návrhy ne vždy podporují dvě zelené poslankyně Zubová a Jakubková. Těsnou převahu vládnímu táboru tak v určitých chvílích umožnila nepřítomnost sociálního demokrata Snítilého.

Podle politoložky Vladimíry Dvořákové tak vládní koalice možná trochu přecenila své síly. "Já si myslím, že tady udělala vládní koalice obrovskou chybu. Místo toho, aby se snažila o vyjednávání i s opozicí, i když tady uznávám, že vždycky musí k tomu být dvě strany, tak se snažila to prosadit více-méně silovým způsobem. A to vzhledem k těm těsným výsledkům voleb je samozřejmě jasné, že opozici se líbit nebude."

Podle Dvořákové nakonec bude muset vládní tábor obejít obstrukce svoláváním mimořádných schůzi, jak avizoval šéf Zelených Martin Bursík. "Protože nedají se zařazovat na mimořádnou schůzi další body a jedná se skutečně pouze o tom, co je navrženo."