Ve sněmovně to vře

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Mezi vládní koalicí a opozicí se rozhořela dosud nevídaná válka, která do značné míry komplikuje práci celého Parlamentu i vlády. Koaliční strany totiž chtějí rozšířit vedení Poslanecké sněmovny a získat převahu v jejích výborech. To se nelíbí opozičním sociálním demokratům, kteří to považují za nedemokratický postup a na oplátku zrušili tzv. párování poslanců.

Foto: ČTK
V Poslanecké sněmovně se rozhořel boj o každý hlas. A nejde jen o to, že se prakticky ve všech stranách vládní koalice najdou poslanci, kteří stále častěji hlasují spolu s opozicí. Nyní sociální demokracie "vypověděla" léta fungující pravidlo, že si opozice s koalicí párují nepřítomné poslance. Jaký k tomu měla důvod? Na vině je spor o sněmovní výbory, přesněji o jejich obsazení. ODS totiž chce, aby v nich měla vládní koalice většinu, což by ji umožnilo prosazovat své pozměňovací návrhy, jelikož opozice blokuje všechno, říká předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř:

"Je naprosto legitimní, aby se koaliční většina, která tady funguje, odrazila i ve většině ve výborech."

Šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek to vidí zcela jinak:

"Je to taková ukázka totalitního uvažování, protože vláda koneckonců může rozhodovat ty věci podle Ústavy bez ohledu na výbory."

I když by se podle Petra Tluchoře, který s návrhem na změnu přišel, měl počet členů výborů zvýšit, ČSSD se naopak obává, že v každém výboru přijde o jednoho poslance. V tom případě se, podle šéfa svého klubu Michala Haška, obrátí na soud:

"Byl by to ohromný precedent, který, jasně říkám, by měl další právní konsekvence, včetně zvážení podání soudní žaloby, možná až k Ústavnímu soudu České republiky, protože tady už se jednoznačně jedná o záležitostí ústavní. A sociální demokracie se nenechá v této věci natlačit do kouta."

Premiér Mirek Topolánek (vlevo) a předseda Strany zelených Martin Bursík, foto: ČTK
ODS navíc nabídla zeleným ve sněmovně místopředsednické křeslo, které by údajně mohla obsadit předsedkyně poslaneckého klubu zelených Kateřina Jacques. Podle ní se nejmenší vládní strana vzdala postu předsedy výboru pro evropské záležitosti, protože Ondřej Liška, který tuto funkci zastával, se stal ministrem:

"V tuto chvíli máme čtyři poslance a poslankyně v našem klubu, kteří se mohou o tento post ucházet, ale nikdo z nás nesplňuje odborné a kvalifikační předpoklady pro vedení výboru pro evropské záležitostí. A z tohoto pohledu dáváme tuto pozici k dispozici, a místo toho usilujeme o vedení v Poslanecké sněmovně."

ČSSD to považuje za absurdní a připomíná, že stejnou funkci už dostala životní partnerka premiéra Topolánka, Lucie Talmanová.

Odmítnutí párování poslanců má však vážné následky. Někteří ministři totiž museli zrušit zahraniční služební cesty, aby ve sněmovně nechyběli při klíčovém hlasování. Přestali také chodit na jednání horní parlamentní komory, kde pak zákony nemá kdo obhajovat, říká předseda Senátu, občanský demokrat Přemysl Sobotka:

"Obrovský problém. Od rána nedělám nic jiného než komunikuji s ministry, respektive úředníci s jejich sekretariáty. Téměř jsme rozbourali celý program."

Opozice dokonce hrozí předčasnými volbami.