Také po senátních volbách zůstávají rozhodujícími hráči ODS a ČSSD

Složení Senátu, zdroj: ČTK

Volby do Senátu vyhrála přesvědčivě ODS. Posílila ale i sociální demokracie. Výsledky voleb přinesly zároveň některé významné změny v celkovém rozložení politických sil. Otázkou zůstává, nakolik ovlivní dosud neúspěšné vyjednávání o nové vládě. Pokračuje Zdeněk Vališ.

Složení Senátu,  zdroj: ČTK
Poprvé v historii získala jedna politická strana absolutní většinu v jedné parlamentní komoře. A jak řekl předseda druhé parlamentní komory Přemysl Sobotka, žádný levicový zákon nyní v Senátu neprojde. ČSSD a komunisté přitom v současnosti nemají sílu senátní veto ve sněmovně přehlasovat. Na druhou stranu ale nyní, rovněž poprvé, mohou občanští a sociální demokraté vytvořit v obou parlamentních komorách ústavní většinu. Naplnily se tak obavy menších stran. Od této chvíle bude nad nimi viset Damoklův meč v podobě možné velké koalice ODS - ČSSD, která by mohla přijmout nový volební zákon tak, aby vyhovoval oběma velkým stranám. Vytvořila se ale ještě jedna většina, důležitá z hlediska volby prezidenta. Ve třetím kole, kdy prezidenta volí společně poslanci i senátoři, zaručuje zvolení prezidenta 141 hlasů. Tento počet dají nyní dohromady nejen ODS a ČSSD, ale také ODS a lidovci, tedy strany, které podporují znovuzvolení Václava Klause. Prezidentské volby se ovšem budou konat až v roce 2008. Dnes je proto daleko aktuálnější otázka, nakolik právě skončené senátní volby ovlivní vyjednávání o nové vládě. Názory politologů se různí. Většinou ale žádný velký vliv voleb nečekají.

"Myslím, že to nebude mít podstatný vliv na sestavování vlády. Pokud pan prezident, jak naznačil ve svém projevu k 28. říjnu, nebude chtít od ODS nějaký jiný typ vyjednávání o sestavení vlády."

Říká politolog Zdeněk Zbořil. Politolog Bohumil Doležal zase připomíná, že senátní volby nevyřešily základní problém.

Mirek Topolánek,  foto: ČTK
"Přetrvává patová situace v Poslanecké sněmovně, která je pro vytvoření nové vlády rozhodující. Volby tedy mohou snad mít nějaký psychologický vliv na jednající. Jak jsem ale měl zatím příležitost poznat pana Paroubka, ten vliv nebude velký."

Mohou být ale výsledky voleb nějakým vodítkem pro prezidenta?

"Prezident si z toho vyvodil, že ODS jednoznačně vyhrála. Na tom něco je. Na druhou stranu si z druhého kola senátních voleb lze také vyvodit, že když se proti ODS postaví ten rudý blok, to znamená komunisté a sociální demokraté, jsou síly zase vyrovnány. Myslím tedy, že situace prezidenta je dál stejně nezáviděníhodná, jako byla před volbami."

Je stále zřejmé, že žádné politické uspořádání nemůže vzniknout bez dohody ODS a ČSSD, ať už se uvažuje o vládě s delším mandátem nebo o předčasných volbách. Právě tento fakt by proto mohl posílit tendence ke vzniku velké koalice. Premiér Mirek Topolánek sice tuto alternativu jednoznačně vyloučil, ale stejný názor nemusí mít celá ODS. Myslí si to i Bohumil Doležal.

"V této věci je v ODS jakýsi rozkol mezi na jedné straně Topolánkem a lidmi z jeho okolí a na druhé straně přívrženci Václava Klause, který by podle mého názoru velkou koalici preferoval."

Rovněž Zdeněk Zbořil soudí, že odpor Mirka Topolánka vůči velké koalici nemusí sdílet celá strana.

"Odstupující premiér Topolánek to musí říkat, protože on šel už do voleb do Poslanecké sněmovny, tedy do všeobecných voleb, s tímto programem. Šel proti reziduím opoziční smlouvy a opakování opoziční smlouvy pod jakýmkoli jiným názvem. To je také názor určité skupiny lidí v ODS, kteří ovšem mají významné pozice ve vedení. Je to také názor, kteří prohráli na Moravě volby ve svých volebních obvodech. Názor vítězné české ODS, zejména pražské, není tak rigorózní."

Senátní volby sice jasné vyhrála ODS, ale zřejmě příliš neotřásly pozicí Jiřího Paroubka v ČSSD. Sociální demokraté mají o pět mandátů víc než obhajovali. V přímých soubojích občanských a sociálních demokratů, které proběhly v jedenácti obvodech ve druhém kole, dokonce vyhrála ČSSD 6:5.